BAJS I ČAČIĆ Županije će imati izravni pristup EU fondovima

Iako su i Bjelovarsko – bilogorska i Varaždinska županija pri vrhu ljestvice po povlačenju novca iz EU fondova, njihovi čelni ljudi Damir Bajs i Radimir Čačić kažu kako ovaj dio Hrvatske zaslužuje još više. I za to imaju rješenje.

-Znate da je pet županija, uz naše dvije i Koprivničko – križevačka, Međimurska i Krapinsko – zagorska, potpisalo Sporazum o zajedničkom nastupu i zajedničkom projektima i za to dobili potporu Vlade. Slično kao projekt Slavonija i mi želimo velika ulaganja u našim prostorima, projekti su pripremljeni i trenutačno je u tijeku njihova evaluacija- kazao je župan Damir Bajs koji se danas u Bjelovaru sastao s Radimirom Čačićem.A, županije o čijem se ukidanju svako toliko priča, u budućnosti bi mogle imati  još više novca. Regionalni princip bi njima mogao ići u korist.

-Iskustva nekih drugih zemalja koje su već dopustile svojim županijama da one izravno odlučuju koji će se projekti financirani EU novcem provoditi su jako pozitivna što je i logično jer ljudi na terenu najbolje znaju što njihovom kraju treba. Za to ćemo se zalagati i u Hrvatskoj. U novom proračunskom razdoblju od 2021. do 2027 također se mora uvesti mogućnost da se EU novcem mogu graditi škole što sada ne možemo, kao i da se mogu graditi županijske ceste što sada također ne možemo- kazao je varaždinski župan Radimir Čačić.

Drugim riječima županije bi dobile još veće ovlasti u financijskom smislu jer o njihovim projektima više ne bi odlučivao netko u nekom ministarstvu već one same. Bolje od toga ne može. (dv)