Pod totalnom sjenkom koronavirusa koji uzima većinu javnog prostora prolazi berba grožđa, a vinogradari kažu da je bila dobra. U odnosu na prošlu godinu kad je bilo puno problema ova je puno bolja i prinosi su na razini očekivanja.
-Posebice smo zadovoljnim ranim sortama kao što su primjerice muškat žuti ili traminac gdje je prinos odličan kao i kakvoća grožđa. Graševina je stabardno dobra ali još nam je ostalo nešto malo rajsnkog rizlinga koji ćemo pobrati ovih dana. U svemu godinu možemo nazvati prosječnom,a bilo je i dosta posla zbog česte izmjene kiše i sunca što je pogdovalo rastu trave pa samo na čišćenje trošili puno vremena- kaže Saša Šapić, vlasnik OPG-a Vinia iz Puričana. Grožđe je na bilogorskom području uglavnom pobrano i vina će biti dobra ali ostaje pitanje kome i kako prodati. Tu su problemi vinara već godinama isti.
– Svi koji imaju veće količine vina i moraju ga plasirati na tržište teško se nose s jako jeftinim uvoznim vinima iz Bugarske, Makedonije i Kosova. Ja svoj urod uglavnom plasiram kroz OPG tako da u smislu količine ove godine nismo išli na što veći urod i umjesto nekih uobičajenih 40 tisuća litara bit će oko 25 tisuća litara vina. I loza se oporavljala od prošle godine kada je bilo puno štete tako da je ovo neki optimum. No, kolege koji ovise isključivo o prodaji imaju velikih problema – kaže Šapić.(dv)

