Današnjoj komemoraciji žrtvama ustaškog zločina u Gudovcu pored Bjelovara prisustvovao je i Predrag Fred Matić, hrvatski branitelji, član Predsjedništva SDP–a i bivši ministar branitelja.
Na mjestu gdje je 28. travnja 1941. godine ubijenog gotovo 200 pripadnika srpske nacionalnosti, Matić se u svom govoru pred okupljenima dotaknuo nekoliko tema, a jedno njih bila je i ustaštvo.
-Zahvaljujući funkciji koju sam obnašao, više puta sam se našao na ovakvim i sličnim mjestima, ali još uvijek nisam pronašao odgovor na pitanje kako i zašto? Zašto nevine žrtve i zašto onda ovakav odnos prema žrtvama. Zar nije dovoljno doći i pokloniti se, nismo mi ovdje krivi zbog njih, ali ovakav odnos prema spomenicima iz Drugog svjetskog rata je nedopustiv. Imao sam tu priliku za mandata naše vlade saznati da je 90–ih godina preko 3000 spomenika iz Drugog svjetskog rata uništeno. Kome je to smetalo? Domovinski rat i Drugi Svjetski rat nisu u koliziji. Dapače, nadopunjuju se. Svagdje ću s ponosom reći da su partizani 40–ih godina osigurali hrvatske granice onakvima kakve su danas, a hrvatski branitelji iz Domovinskog rata si ih sačuvali. Nažalost, strukture koje su danas na vlasti i kad god su na vlasti, odnose se s prijezirom prema antifašizmu, i prema žrtvama. Za vrijeme obnašanja naše vlasti, obnovili smo nekoliko spomenika i antifašiste vratili tamo gdje trebaju biti. Međutim, vladajući su to ponovno vratili na staro. SDP se ikada neće odreći antifašizma i to s ponosom ističemo. Mogu vam samo otkriti jednu tajnu. I vladajući, samo kad izađu iz granica RH, itekako s ponosom ističu da su Hrvati antifašisti i da nam je to u Ustavu, a onda kada se vrate u Hrvatsku, onda ponovno koketiraju s ustaštvom i čini nekakve stvari kojih se odrekao cijeli svijet i cijela civilizirana Europa. Samo još uvijek u Hrvatskoj možete biti ustaša i s ponosom govoriti da ste ustaša. Međutim, mi ćemo njima dalje odgovarati kratko i jasno; No pasaran!–kazao je Matić. (ika)

