Piše: Ivan Karačony
Kao što je i najavljeno, Grad Bjelovar danas je svojim ugostiteljima i službeno pružio ruku pomoći tako što je ukinuo porez na potrošnju putem kojeg se u gradsku blagajnu godišnje u prosjeku slijevalo gotovo 800 tisuća kuna. Na tiskovnoj konferenciji koja je održana na paviljonu u središnjem gradskom parku odluku o ukidanju spomenutog poreza javnosti je obznanio Dario Hrebak, bjelovarski gradonačelnik i to u društvu Marina Medaka, predsjednika Nacionalne udruge ugostitelja Hrvatske te predstavnika bjelovarskih ugostitelja.
Četiri mjere za pomoć ugostiteljstvu
-Ugostiteljstvo je zbog situacije s korona krizom na izdisaju i želimo tom segmentu dati podršku da preživi zimu. Zato smo u Gradu pripremili smo cijeli niz mjera. Tako do 30. lipnja niti jedan ugostitelj u gradu neće morati platiti gradsku terasu, a spremni smo sufinancirati 50 posto od ukupnog iznosa od 3000 kuna za nabavku grijalica kako bi se mogle održati zimske terase. Treća mjera je porez na potrošnju koji u potpunosti ukidamo tako da će 800 tisuća kuna ostati ugostiteljima, a još ćemo za sve gradske manifestacije u idućoj godini ugostiteljima i lokalnim OPG-ovima smanjiti davanja na 50 posto za kućice i štandove –kazao je bjelovarski gradonačelnik, predstavivši hitne mjere za pomoć ugostiteljima.

Hrebak: Pozivam i ostale gradove da se uključe u podršku ugostiteljstvu
Dodao je i kako mjere možda neće biti u potpunosti dostatne, ali smatra da svatko mora dati svoj doprinos kako bi privatni sektor, u ovom slučaju ugostitelji, preživjeli situaciju s COVIDOM-19.
-Svatko u ovoj situaciji mora stegnuti remen. Jest da će se ukidanje ovog poreza osjetiti na gradskoj blagajni, ali moramo izdržati. Zato pozivam i sve ostale gradove da se uključe u podršku ugostiteljstvu jer upravo taj segment je jedna od onih koji su najviše pretrpjeli u ovoj krizi-kazao Hrebak.
Podsjetio je i kako je Grad Bjelovar bio prvi grad u Hrvatskoj koji je donio cijeli set mjera kada je nastupila COVID-19 kriza.
-Naše mjere težile 8.000.000,00 kuna. Neki su rekli da smo ludi, međutim mi smo svjesni koliko smo beskorisni i nebitni ako nam propadne ono najvažnije što i nas na neki način održava na životu, a to je gospodarstvo, to je poduzetništvo. Nakon 19 godina u Bjelovaru smo ukinuli smo prirez i smatram da smo reagirali na vrijeme. Osobno sam zadovoljan kako je bjelovarsko gospodarstvo reagiralo na naše, ali i na mjere Vlade koje su u datom trenutku bile izuzetno bitne–smatra Hrebak.
Medak: Radi se o sudbini 65 tisuća ljudi i njihovim obiteljima
O pomoći ugostiteljstvu u vidu ukidanja poreza na potrošnju oglasio i Marin Medak, predsjednik Nacionalne udruge ugostitelja.
-Bitno je da imamo model kojim možemo sačuvati sva radna mjesta, a to je ono što gospodin Hrebak razumije. Ovo je ispravan način i treba ići u smjeru u kojem danas ide Bjelovar. Do 1. svibnja iduće godine bit će izuzetno teško doba za ugostiteljstvo. Cijelo vrijeme upozoravamo na nezavidnu poziciju u kojoj su ugostitelji. Radi se o sudbini 65 tisuća radnih mjesta te s članovima njihovih obitelji to je 200 tisuća ljudi koje su kolateralne žrtve epidemioloških mjera. Nakon što nam je nametnut novi režim rada kojeg se moramo pridržavati ništa nam ništa kompenzirano od strane države. Iskreno vjerujem da će Vlada imati sluha te nam izaći u susret po tom, ali i ostalim pitanjima–kazao je Medak.

Kako i kada maske u ugostiteljskim objektima?
Medak se osvrnuo i na najavljene mjere koje se tiču nošenja maske u ugostiteljskim objektima.
-Maske će se morati nositi u objektu, u trenutku kada ulazite i izlazite iz objekta, odnosno pri dizanju od stola i odlasku u toalet. To je njemački model koji funkcionira. Vjerujem da će to u prvih tjedan do dva utjecati na posjećenost, no uz objašnjenje gostima što i kako to ne bi trebao biti problem. Ta mjera bi na snagu trebala stupiti do kraja mjeseca – pojasnio je Medak.
”Novi lockdown moramo pametno izbjeći”
Na novinarsko pitanje što misli o mogućem lockdownu, Hrebak je kazao kako se takva situacija može izbjeći.
-Mene zanimaju brze i efikasne odluke, a ova o ukidanju poreza na potrošnju je jedna od takvih i konkretna pomoć. Ono što me zadovoljava kao saborskog zastupnika da postoji dijalog u Vladi i brza reakcija. Smatram da smo dovoljno mudri i racionalni da ćemo se moći obraniti i mimo lockdowna. Novi lockdown moramo pametno izbjeći. Želim primjerom u Bjelovaru pokazati da to mogu svi. Zato apeliramo na sve kolege da počnu shvaćati da neće biti ničega ako lokalna samouprava nešto ne vrati – kazao je Hrebak koji je upitan i kako će proračun ”preživjeti” još jedno ukidanje nameta.
Ravnomjerna raspodjela tereta krize
-Bit će teško, ali našim ugostiteljima je još teže. Preživjet ćemo rezanjem svih rashoda i racionalizacijom. Od početka našeg mandata kada smo u Gradskoj upravi zabranili zapošljavanje do danas imamo 15 ljudi manje. Četiri osobe su za iduću godinu najavile odlazak u mirovinu i njihove plaće će otprilike pokriti iznos poreza koji smo vratili ugostiteljima. Da zaključim, teret krize jednostavno mora biti ravnomjerno raspoređen između privatnog i javnog sektora – smatra Hrebak.


