Za lovce stižu odlične vijesti iz Ministarstva poljoprivrede koje uvodi jedinstveno osiguranje za štete u prometu ali šete u poljoprivredi koju divljač pričini.
Unazad tri godine Ministarstvo poljoprivrede iz Državnog proračuna financira policu osiguranja u ukupnom iznosu od 52,7 milijuna kn samo za štete u prometu. I sada, po prvi puta u Hrvatskoj, Ministarstvo je pristupilo primjeni optimalnog modela koji uključuje i štete na poljoprivredi, a ukupna procijenjena vrijednost je 60 milijuna kuna godišnje i potpuno se financira iz državnog proračuna. Ovim modelom će se omogućiti ravnopravni uvjeti za sve sudionike te sačuvati poljoprivredna proizvodnja koja trpi štete od divljači, ali istovremeno omogućiti nesmetano obavljanje lova. Predmet novog osiguranja je odgovornost osiguranika za štetu od divljači zbog smrti, ozljede tijela ili narušavanja zdravlja te oštećenja ili uništenja stvari treće osobe (uključujući štetu na motornom, priključnom ili željezničkom vozilu) te štete koju divljač prouzroči na poljoprivrednim kulturama i koja nastane uslijed naleta motornog, priključnog ili željezničkog vozila na divljač ili uslijed naleta divljači na motorno, priključno ili željezničko vozilo. Trećom osobom se smatra oštećena osoba, kao i članovi i djelatnici osiguranika te članovi njihovih obitelji. Osiguranici će biti svi davatelji prava lova i lovoovlaštenici u RH prema Središnjoj lovnoj evidenciji na dan zaključenja ugovora o javnoj nabavi.

-To je za sve lovce odličan potez i jako će nam olakšati poslovanje, organizaciju i brigu o lovištima. Lovačke udruge više neće biti u problemima zbog isplate šteta poljoprivrednicima jer će sve biti pokriveno tim novim osiguranjem. Mi imamo 43 lovačke udruge i oko 2000 lovaca i bitno nam održati dobro gospodarenje lovištima- kaže Mato Kovačević, predsjednik Lovačkog saveza Bjelovarsko-bilogorske županije.
Prema najavama jedinstveno bi osiguranje trebalo zaživjeti od početka iduće godine.(dv)

