FOTO: Na rodnoj kući antifašiste Gustava Perl Bende postavljena obnovljena spomen ploča

Na pročelju njegove obiteljske kuće u Starčevićevoj ulici, danas je svečano postavljena obnovljena spomen ploča Gustavu Perl Bendi, mladom antifašisti židovskog podrijetla koji je sa samo 20 godina poginuo boreći se protiv ustaša u Koprivnici 5. listopada 1941. godine. Obnavljanje razbijene ploče inicirala je Udruga antifašističkih boraca i antifašista Bjelovar, a samo činu postavljanja prisustvovali su mnogi političari, građani te predstavnici antifašističkih udruga.

Nekvapil: Bio je borac za ljudska prava, bio je čovjek

-Gustava je teško predstaviti jer je on bio sve. Bio je stolnotenisač, borac za ljudska prava, borac za slobodu, ukratko, bio je čovjek. Rodio se u Bjelovaru gdje se i školovao, kao i u Velikoj Britaniji. Kada se osjetilo da će biti problema, vratio se u Bjelovaru 1940. godine. Bio je osnivač stolnoteniskog kluba zajedno s braćom Dolinar. Bio je član SKOJ-a, bio je član Komunističke partije i ’41 godine nije ni minute razmišljao da se priključi borbi za slobodu. Iako je imao sve financijske uvjete da ode iz zemlje i uživa u Švicarskoj, opredijelio se za borbu za slobodu. Bio je prvi zapovjednik I. bjelovarske partizanske grupe. Partizani nisu bili savršeni ljudi, ali su znali da je ono protiv čega se bore, a to je fašizam i nacizam, najgora stvar koju je čovječanstvo proizvelo. Ove ploče ne bi bilo bez velike pomoći Grada Bjelovara– između ostalog je kazao Nenad Nekvapil, gradski vijećnik iz redova SDP–a.

Ruth Perla Deutsch (sestra): Samo sloboda i jednakost

Otkrivanju ploče na svojoj rodnoj kući prisustvovala je i sestra od pokojnog Gustava Per Bende, 93-godišnja Ruth Perl Deutsch.

-Ovo je zahvala onim omladincima koji su sa 17 ili 18 godina počeli širiti antifašizam koji je u Europi već uzeo maha. Ti antifašisti su dokazali da treba voljeti ljude. Da ne treba gledati na to tko je koje rase ili vjere te tko kako izgleda. Nego treba razlikovati ljude baš onako kako je rekao moj brat Gusti, samo na poštene i nepoštene. Antifašizam koji su ti omladinci propagirali postoji u Ustavu naše Republike Hrvatske. I treba biti. Samo antifašizam, samo sloboda i jednakost nas može dovesti do nekog prosperiteta. Danas sam presretna što sam u svoje 93 godine ovdje gdje se odaje počast antifašizmu. Ne samo Gustiju, već svima koji su iz Bjelovara, naročito iz Bjelovara krenuli u propagiranje antifašizma–kazala je gospođa Ruth koja je dolazak u Bjelovar, te posjet svojoj rodnoj kući i otkrivanje spomen ploče doživjela vrlo emotivno.

Gustavova rodna kuća

Inače, spomen ploča Gustavu Perl Bendi je postavljena na kući u kojoj se nekoć nalazila tvornica, konkretno pletiona čarapa ”Biser” koju je osnovao Gustavov otac Isak koji je skončao u Jasenovcu. Gustav Perl Benda židovskog je porijekla. Rođen je u Bjelovaru 11. srpnja 1921. godine, a poginuo je u Koprivnici 5. listopada 1941. godine. S braćom Dolinar je bio jedan od osnivača današnjeg bjelovarskog stolnoteniskog kluba, a kao član SKOJ-a i Okružnog komiteta KPJ, s Đurom Prilikom i braćom Bakić osnovao je I. bjelovarsku partizansku grupu čiji je bio zapovjednik. Poginuo je prilikom pokušaja atentata na Milu Budaka u Koprivnici. Po njemu se nekoć zvala sportska dvorana koja danas nosi ime Dvorana europskih prvaka. Omladinac Gustav u Bjelovaru je imao i svoju ulicu, a kao jednom od osnivača Stolnoteniskog kluba Bjelovar sve do prije nekoliko godina po njemu se zvao i memorijalni turnir. (ika)