Grad odbio jedini prijedlog građana koji je stigao na Nacrt odluke o komunalnom redu

Bjelovarski Korzo. Foto: Arhiva BJLive

Pod obrazloženjem da je korištenje nogostupa, vožnja biciklima i slično regulirano Zakonom o sigurnosti prometa na cestama, podzakonskim aktima i Odlukom o prometu, Grad Bjelovar glatko je odbio građansku primjedbu koja je pristigla na javni poziv za savjetovanje o Novom nacrtu odluke o komunalnom redu. Jedina primjedba koja je stigla tiče se zaštite pješaka i regulacije prometna kada je riječ o biciklima i električnim vozilima, a glasi ovako:

Korištenje javnih površina u gradu kao što su pješačke staze, parkovi, ulice gdje se ne odvija auto promet nije regulirano što se tiče korištenja i vožnje biciklima, električnim romobilima, električnim triciklima i slično. Ništa nije regulirano i jasno. Prisutna je visoka potreba za reguliranjem. Danas tu vlada opći kaos. Pješaci su u potpunosti ugroženi načinom korištenja navedenih vozila, a može se vidjeti stalni tehnološki napredak i mogućnosti tih vozila gdje korisnici vozila ne samo da ugrožavaju pješake nego i sebe. Pješaci su kategorija korisnika čije su sposobnosti kretanja i reagiranja na opasnost na pješačkoj stazi vrlo različita jer se radi o djeci od najranijeg uzrasta u na primjer dječjim kolicima do pješaka u starijim godinama. Treba im osigurati što sigurnije kretanje pješačkim stazama. Opasnosti se povećavaju jer brojnost bicikala i sličnim vozila na pješačkom stazama i parkovima svakodnevno raste. Na tu pojavu treba djelovati aktom o komunalnom redu, kao i edukacijom i stvaranjem uvjeta za vožnju navedenih vozila na primjerenim stazama – prigovorio je netko od savjesnih građana.

Premda je autor ili autorica primjedbe potpuno u pravu, ista nije prihvaćena. Gotov Nacrt odluke o komunalnom redu uvršten je na dnevni red nadolazećeg Gradskog vijeća. (ika)