Vladajuću stranku 22. studenog čekaju unutarstranački izbori na lokalnoj razini, a u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji prvi je karte na stol stavio Miro Totgergeli, aktualni šef županijskog HDZ-a i saborski zastupnik. Totegergeli želi još jedan mandat.
– Ja i moj tim, Damir Lneniček, Ivan Marković, Ante Topalović i Ivica Vranić predali smo Županijskom izbornom povjerenstvu potpise podrške našim kandidaturama i time sam službeno postao kandidat za predsjednika, a moji kolege za potpredsjednike ŽO HDZ-a BBŽ na unutarstranačkim izborima koji se održavaju 22. studenog 2020. Iza nas su parlamentarni izbori u kojima je HDZ sa svojim koalicijskim partnerima pobijedio u svim gradovima i općinama BBŽ i kao dobro uhodani tim po istom modelu pripremamo se za lokalne izbore- objavio je Totgergeli. Kako su iduće godine i lokalni izbori, a HDZ već 20 godina od vremena Marijana Conera čeka na župana, pitanje je tko će biti taj kandidat. Logično je da predsjednik županijskog HDZ-a bude i kandidat za župana.
-HDZ će sigurno imati kandidata ali ja to neću biti. Tko će biti kandidat vidjet ćemo nakon što završi izborni ciklus. Nadam se i bilo bi dobro da za mjesto predsjednika županijskog HDZ-a bude više kandidata- kaže Miro Totegergeli koji je dva puta izlazio na izbore za župana i oba je puta gubio od aktualnog župana Damira Bajsa.
Vjerojatni kandidat za župana je Velimir Žunac, državni tajnik u Ministarstvu reginalnog razvoja i bivši gradonačelnik Garešnice koji se za sada nije izjasnio želi li biti i šef županijskog HDZ-a. Znakovito je da u Totgergelijevom timu podpredsjednika nema nikog iz Garešnice pa je to naznaka da će i Žunac ući u ring, a vremena za prijavu ima do 6. studenog. Ako želi uzeti županiju, a HDZ to sigurno želi, onda su mu lokalni izbori iduće godine vjerojatno najbolja prilika u tih 20 godina čekanja. Ova igra oko kandidata i predsjednika županijskog HDZ-a vjerojatno je samo unaprijed dogovorena predstava u kojoj su svi na kraju zadovoljni. No, ukoliko u HDZ-u još nisu načisto tko će ići protiv Bajsa i središnjica je to ostavila bazi na odlučivanje onda je to voda na mlin aktualnog župana. (dv)

