Tragični događaj s Markova trga koji već dobiva kvalifikacije terorističkog čina, a u javnosti se vodi rasprava je li Hrvatska na udaru radikalizacije u društvu, otvorio je pitanje sigurnosti na nižim razinama izvršne vlasti. Stoga smo provjerili kakve su i ima li uopće mjera sigurnosti kod ulaska u zgradu Bjelovarsko-bilogorske županije i Grada Bjelovara.
-Na ulazu u zgradu Bjelovarsko-bilogorske županije imamo vratare koji su tu tijekom radnog vremena. Nakon toga zgrada je pokrivena video nadzorom i alarmima, odnosno imamo tehničku zaštitu. Nemamo zaštitarsku službu iz razloga što je to puno veći trošak od tehničke zaštite i za sada nemamo namjeru i to uvesti – kaže župan Damir Bajs te dodaje kako se ne bilježi sličan događaj i pokušaj ulaska naoružanih osoba u Županiju te da nije bilo niti incidenata po hodnicima. No, bila je jedna prijetnja eksplozivnom napravom izvan zgrade.

-Bio je to slučaj kada je jedan branitelj došao ispred zgrade i zaprijetio će počiniti suicid aktiviranjem ručne bombe ako se ne riješi njegov problem. Ja sam potom izišao i razgovarao s čovjekom koji je odustao od namjere, no prije toga smo izvijestili policiju koja je poslala dva službenika u civilu u slučaju da je trebalo savladati osobu. Bomba je bila prava, ali sa školskim upaljačem, no to nismo mogli unaprijed znati – kaže župan Bajs.
Na ulazu u bjelovarsku Gradsku upravu međutim postoji zaštitarska služba i oni su ovlašteni upotrijebiti vatreno oružje u slučaju potrebe. Prema riječima gradonačelnika Darija Hrebaka, gradski službenici su izloženi raznim neugodnostima i zaštitarska služba je potrebna.

-Imamo takvih neugodnih situacija u gradskim uredima u koje dolaze brojne stranke, a najekstremniji je primjer od prije dvije godine kada je jedna osoba došla u moj ured, iako osobno u tim trenutku nisam bio tamo, i zaprijetila da će nas sve dići u zrak. Na sreću to se nije se dogodilo, reagirali su zaštitari, pozvana je i policija, a događaj je na koncu završio na sudu – kaže bjelovarski gradonačelnik.
Županije i Gradovi nisu Vlada ili Sabor i nemaju status štićenih objekata pa policija, sa ili bez dugih cijevi, ne čuva te zgrade. Nije obavezna niti zaštitarska služba i ona se ne mora uvesti. Bjelovar i Bjelovarsko – bilogorska županija na sreću nisu poznati kao kraj u kojem se lako poteže nelegalno oružje iako ga zasigurno još uvijek ima puno po podrumima obzirom na ratna zbivanja. Želimo vjerovati da će tako ostati i dalje, odnosno da će to oružje biti predano policiji, a ulazak u bilo koji instituciju biti jednako siguran za sve. (dv)

