Razgovarao: Ivan Karačony
Dario Čanađija (25) jedan je od malobrojnih nogometaša iz bjelovarskog bazena talenata kojima je pošlo za nogom ući u redove hrvatske nogometne reprezentacije. Taj defenzivni veznjak svojevremeno je bio članom U–19, U–20 i potom U–21 hrvatske repke gdje je bio kapetan, a danas brani boje prvoligaša HNK Gorice iz Velike Gorice. Prve nogometne korake napravio je sa svojih sedam godina u bjelovarskoj Mladosti iz Ždralova, potom u NK Bjelovaru, NK Varteksu i prvoligašu NK Slaven Belupu koji, nakon Bjelovara, smatra svojim drugim domom. Za Slaven je nastupao dugi niz godina. Ondje se profilirao kao ozbiljan prvoligaški igrač. Tijekom 2014. prešao je u NK Rijeku. U tom periodu vrijeme provodi na posudbi u talijanskoj Speziji i slovenskoj NK Olimpiji. Početkom ove godine se vraća u Slaven, a nakon nekoliko mjeseci potpisuje za svoj sadašnji klub NK Gorica. Oni koji ga dobro poznaju kažu da se radi o izuzetno dobroj i poštenoj osobi, učeniku koji je prolazio s 5.0, nikad pio i nikad pušio, a cijelo vrijeme je bio ”zaluđen” nogometom i nogometnom igrom. Mladom i perspektivnom nogometašu koji je inače rodom iz bjelovarskog naselja Klokočevac, postavili smo ležernih nekoliko pitanja.
BJLive: Kako izgleda jedan radni dan u životu profesionalnog nogometaša 1. HNL?
–Kada su pripreme, onda se trenira dva puta dnevno i to dosta zna biti naporno. Tijekom sezone je intenzitet treninga daleko manji i većinom se trenira jednom dnevno. Ili eventualno se dva treninga dnevno odrade jednom u tjedan dana. Naravno, ovisi je li trening ujutro ili popodne. Prema tome se prilagodiš sve ostale obveze.
BJLive: Proveo si sezonu na posudbi u talijanskoj Speziji Calcio. Kakva su tvoja sjećanja na taj period i kolika je razlika između talijanske 2. lige i Prve HNL?
–Serie B je vrlo teška liga, kako fizički, tako i taktički. Teško ju je uspoređivati s HNL–om jer ondje u natjecanju sudjeluje više klubova i sustav natjecanja je puno drugačiji i naporniji za igrače. HNL je tehnički tu u prednosti, ali taktički i fizički je možda u maloj prednosti Serie B. Osobno mi je bilo tamo jako lijepo i ostvarili smo dobre rezultate tako su mi ostala lijepa sjećanja na taj period.

BJLive: Malo koji igrač se može pohvaliti osvajanjem kupa i prvenstva dvije godine zaredom. Osvajao si trofeje s Rijekom i Olimpijom. Jesu li ti to najdraži igrački dani?
–To su bili fantastični dani i zaista sam ponosan na to. Bilo je lijepo osvojiti dvije dvostruke krune. Ma, to jednostavno treba doživjeti jer je Rijeka prvi put u povijesti bila prvak države, dok smo u Olimpiji to postigli nakon 25 godine pa su bile prisutne i snažne emocije kod navijača.
BJLive: U mlađim selekcijama reprezentacije igrao si s nekolicinom igrača koji danas igraju u jakim internacionalnim ligama. Imaš li danas kontakte s kojim suigračima iz tog doba?
–Održavam kontakt s nekolicinom igrača. No, sa svim bivšim suigračima sam ostao u vrlo dobrim odnosima. Kada se sretnemo uvijek popričamo.
BJLive: Kako gledaš na budućnost reprezentacije? Možemo li opet do kojeg trofeja na velikim natjecanjima ili smatraš da će se za to vatreni navijači morati duže strpiti?
–Za budućnost hrvatske reprezentacije uopće se ne treba bojati jer smo kao narod jako talentirani i vjerujem da uz još kvalitetnije uvjete i kvalitetniji rad te sustav, možemo se još podići na koju stepenicu vise.

BJLive: Nedavno si potpisao novi trogodišnji ugovor s Goricom. Kakve su tvoje prve reakcije iz kluba, koji su planovi kluba za tekuću sezonu?
–Ugodno sam iznenađen koliko je NK Gorica posložen klub iznutra i zaista sam zadovoljan odabirom kluba. Naravno, planovi ”uhvatiti” mjesto koje vodi u Europu.
BJLive: Svoju nogometnu priču započeo si u Mladosti iz Ždralova i NK Bjelovaru. Pratiš li svoja prva dva kluba iz Bjelovara?
–Naravno da pratim. Nažalost, zbog obaveza često ne stignem uživo doći pogledati koju utakmicu, ali preko vašeg portala i društvenih mreža pratim njihove rezultate.
BJLive: Posjećuješ li Bjelovar? Nedostaje li ti rodni grad?
–Dolazim kući koliko god često mogu. Najviše mi nedostaje obitelj. U Koprivnicu sam otišao jako rano u srednju školu te usporedo igrao nogomet, već s 14 godina. No, to je u sportu tako.
BJLive: Poruka mladim igračima Mladosti iz Ždralova i Bjelovara?
–Poruka je jednostavna. Svaki dan–trening, a svaku utakmicu daj sve od sebe i onda ti cilj koji postaviš pred sebe teško može izmaknuti.
BLITZ PITANJA
BJLive: Najbolji nogometaš?
–Zinedine Zidane
BJLive: Najdraži klub?
–A.C. Milan
BJLive: Najdraži gol?
–U derbiju protiv Maribora u Mariboru gdje smo direktno odlučivali o prvaku države.
BJLive: Najdraža utakmica?
–Protiv Athletic Bilbaa za Slaven Belupo.


