PROMO
Predrag Fred Matić treći je po redu kandidat na listi SDP-a za izbore za Europski parlament. Hrvatski je branitelj, jedan od heroja obrane Vukovara. Obnašao je dužnost ministra branitelja kao i savjetnika predsjednika Republike Hrvatske Ive Josipovića za pitanja branitelja. Autor je ratnog romana “Ništa lažno” u kojem piše o obrani Vukovara i zatočeništvu u logorima.
Na samom početku jedno pitanje o vašem ratnom putu, kako je rat i zatočeništvo logorima utjecalo na Vas kao osobu i na Vaš životni put?
Snažno je utjecalo na moj život. Po profesiji sam nastavnik, a život je donio neke događaje na koje ne možete biti spremni. Da me netko pitao što bih želio postati, kad sam bio dijete, nabrojao bih tisuću zanimanja, ali sigurno ne bih rekao vojnik. Nažalost, taj rat je obuhvatio moj grad. Sve sam opisao u knjizi u kojoj najiskrenije progovaram o svemu što se događalo.
Kad je u pitanju Vaše političko djelovanje ne možemo se ne osvrnuti na izazove sa šatorima u Savskoj 66, kako iz sadašnje perspektive gledate na tu situaciju?
Siguran sam da bih postupio jednako kao i tada i borio se – strpljenjem. Iako svi mi uvijek volimo reagirati na prvu. Taj prosvjed sam doživio dosta osobno, s obzirom da sam branitelj i logoraš i četiri godine sam svim svojim snagama djelovao u korist branitelja, zanemarujući obitelj, prijatelje i sve ostalo i onda mi nešto takvo smjeste Bandić, HDZ i Crkva. Tu je trebalo jako puno strpljenja. Na početku su čak uspjeli uvjeriti građane da ova “nenarodna vlada”, kako su nas zvali, radi protiv branitelja, iako vrijedi reći da je u našoj Vladi bilo sedam hrvatskih branitelja iz borbenog sektora, dok u ove dvije sljedeće vlade ih nema toliko sve zajedno kad se zbroji. Morao sam proći razna iskušenja, čak i fizičke ugroze, bilo je i puno prijetnji smrću. Doživio sam to puno teže nego rat i logore, jer kad si u ratu i logoru znaš tko ti je neprijatelj, a ovdje ne baš. Važno je istaknuti da se tu radi o dijelu branitelja, nikad tu nije sudjelovalo više od nekoliko tisuća ljudi, kad se sve zbroji, a znamo da imamo pola milijuna branitelja.Na kraju, kad se strpljenje pokazalo plodonosno, kad se vidjelo kolika primanja imaju pojedinci, što sve država radi za njih, stvari su se okrenule, a definitivno se njihovo lice pokazalo iznošenjem plinskih boca na cestu, plašenje hrvatskih građana od onih koji su ih trebali braniti i koji su ih prije 20 godina branili.
Kako komentirate trenutnu političku situaciju?
Nažalost, situacija nije ni približna onoj kakvu su zamišljali branitelji 90ih godina kad su sjedili u rovovima pred neprijateljskim granatama. Mi smo zamišljali Hrvatsku kao Austriju, Švicarsku, a sada nažalost nismo postali takva zemlja nego naši građani odlaze u te zemlje. Hrvatska je trebala biti takva ili bolja od njih. Jednom prilikom, ne znam je li legenda ili istina, Mile Dedaković Jastreb, zapovjednik obrane Vukovara je rekao da on Vukovar iz Vukovara ne može obraniti. Ja bih to primijenio da Hrvatska se iz Hrvatske neće urediti. Imamo nažalost propalih 30 godina iza sebe.U EU sjede zemlje koje su nam uzori poput Austrije, Njemačke i drugih zemalja zapadnog svijeta, nordijske zemlje, treba donijeti njihova iskustva, implementirati ih u Hrvatsku te doživjeti da mi budemo poput njih. Ne uspoređivati našu mirovinu sa Srbijom i BiH koje imaju manju. To nije nimalo utješno. Naša mirovina treba biti ista ili jednaka kao što je kod Austrijanaca, kod Francuza, Talijana. Ako smo već prihvatili da budemo dio te jedne velike europske obitelji, a nastupamo pod sloganom ravnopravni. Ne treba biti previše pametan, sve je već izmišljeno, ono što Angela Merkel želi Nijemcima, što Macron želi Francuzima to ja želim Hrvatima, ni manje ni više.
Na listi ste za Europski parlament, ukoliko dobijete mandat, što građani mogu o čekivati od vašeg djelovanja?
Nastavno na moje prethodno političko djelovanje, i u Europskom parlamentu postupat ću racionalno i u skladu sa svojom savješću, vodeći se interesima naših građana. Naš cilj u SDP-u je boriti se za ravnopravnost naših građana s građanima EU u svim segmentima. Meni najbliže teme su borba protiv korupcije, višegodišnji sam član Upravnog odbora Transparency International Hrvatska i smatram da je borba protiv korupcije u Hrvatskoj na niskoj razini. Potom, obrana i sigurnost, višestruko sam odlikovani brigadir HV-a i posjedujem dva certifikata NATO-a za pristup povjerljivim dokumentima. Tema koja će mi sigurno biti prioritet su migracije, osam godina bio sam prognanik i migracije smatram velikim izazovom, posebno za Hrvatsku koja je još uvijek vanjska granica EU. Meni najbliskija tema svakako su ratni veterani, možda na prvi pogled nema poveznicu sa EU, ali pitanja vezana za ovu problematiku potrebno je artikulirati unutar Europskog parlamenta, i Imam 27 godina iskustva rada s tom populacijom i vjerujem da i njih netko treba predstavljati na na ovoj razini.
Tko je Predrag Fred Matić privatno, kako provodite slobodno vrijeme?
Nažalost, niste me upoznali jednog dobrog nogometaša, igrao sam mali nogomet jako dobro, to mi je najveća ljubav. Sve dok se nisam počeo baviti visokom politikom, tad sam to zanemario, a došle su i godine, iako one nisu presudne. U rijetkom slobodnom vremenu najviše volim s obitelji otići na kratke izlete u blizini Zagreba, najčešće u Samobor, prošetati u prirodi i makar nakratko maknuti se od svakodnevnih obveza.
Što biste poručili biračima?
Hrvatski građani trebaju znati da se ovdje ne radi o stranačkim izborima, kandidati koji odlaze u Europu su njihovi predstavnici, pa tek onda predstavnici pojedinih stranaka. Mi ovdje jesmo suparnici u političkoj utakmici, ali svih 11, odnosno 12 koji odu u Europski parlament, trebaju raditi na zajedničkom cilju – a to su naši građani, koji su nam i dali povjerenje. Zato vas pozivam u što većem broju da izađete i izaberete predstavnika za kojeg smatrate da će se na najbolji način boriti za vaše interese. Ako želite biti ravnopravni s ostalim građanima EU, birajte SDP.

