ISKUSNI BJELOVARSKI BAJKER Pozivam sve na opreznu i sigurnu vožnju

Pogled na crnu kroniku zadnjih nekoliko tjedana pokazuje niz prometnih nesreća u kojima su sudjelovali vozači motocikla. Pogibije, teške ozljede, materijalna šteta kao najmanje zlo rezultat su prometnih nesreća koje nisu zaobišle niti Bjelovarsko-bilogorsku županiju, a zadnja se dogodila u četvrtak u Prespi. Zašto se to događa i kako smanjiti broj nesreća razgovaarli smo s Predragom Lončarom predsjednikom Moto kluba White City Riders iz Bjelovara.

-Kao i kod automobila, najrizičniji su mladi vozači, željni dokazivanja i tu se događaju nesreće. Stoga pozivam sve vozače da su učlane u neki od moto klubova jer statistički upravo članovi moto klubova najmanje sudjeluju u prometnim nesrećama. Razlog je što se u klubu vozi drugačije, uvijek se ide u skupinama, nema rizičnih pretjecanja, općenito je sve smirenije. Sigurno je da tome pridonosi što su članovi kluba većinom stariji, iskusni vozači, pa i mlađi koji dođu usvoje takve navike vožnje. Nažalost, činjenica je da su zaredale nesreće i pozivam sve na opreznu i sigurnu vožnju- kaže Predrag Lonačar. Motociklisti također napominju i da prevencija može odigrati veliku ulogu u smanjivanju broja prometnih nesreća i od toga ne treba odustajati.

– Mi smo četiri godine provodili preventivni program u suradnji s policijom kojim smo upozoravali na blato na cesti, vozače autombila na davanje žmigavaca, dvostruku provjeru u retorovzoru prije prestrojavanja i slične aktivnosti kako bi svi sudionici u prometu što više pazili jedni na druge. I to je ipak dalo rezultata jer se broj nesreća u kojima su sudjelovali motociklisti smanjio. No, prošle godine je finaciranje ukinuto, a mi sami to ne možemo podnijeti. Kako su nam rekli od ove godine su ta sredstva prebačena na gradove pa ćemo stoga razgovarati s gradonačelnikom Hrebakom kako bismo ponovo pokrenuli akciju. Edukacije i prevencije daju rezultata i vrijedi ih održavati – napominje Predrag Lončar.(dv)