Piše: Ivan Karačony
Kada građani nekog grada u Hrvatskoj izaberu osobu na funkciju gradskog vijećnika, onda od njega ili nje automatski očekuju da će raditi za njihovu dobrobit, ali i što je moguće više biti prisutna na sjednicama gradskog vijeća. Izuzev, naravno, kada je riječ o neodgodivim obvezama ili u slučaju nepredvidivih životnih situacija.
Kada se prouči evidencija prisustva gradskih vijećnika na sjednicama Gradskog vijeća Grada Bjelovara, čini se kako je Davorin Posavac takvih situacija imao podosta. Naime, taj nezavisni bjelovarski gradski vijećnik bilježi uvjerljivo najmanji broj dolazaka na sjednice od svih gradskih vijećnika, a time se prometnuo u neslavnog rekordera u novom sazivu Gradskog vijeća. Od konstituirajuće sjednice koja je održana 19. lipnja 2017. godine pa sve do danas, Posavac je iz nekog razloga propustio šest sjednica, odnosno bio je prisutan na 11 od ukupno održanih 17.
Rekorder u nedolascima
No, kako Posavac nije samo gradski vijećnik, već obnaša i funkciju direktora Bjelovarskog sajma, tvrtke koja je u vlasništvu Bjelovarsko-bilogorske županije i Grada Bjelovara u omjeru 60:40, njegovi nedolasci mogu se protumačiti na više načina, a mogli bi, primjerice, poprimiti i političku konotaciju. No, s obzirom na važnost poduzeća kojim upravlja i odgovornu funkciju koju obnaša, prvi čovjek Bjelovarskog sajma jednostavno bi morao prisustvovati sjednicama Gradskog vijeća, a ne prometnuti se u rekordera u ”izbjegavanju” sjednica. Zašto je tome tako? Jedan od odgovora na to pitanje može se pronaći u činjenici da apsolutno nema nikakvih sankcija za nedolazak na sjednice Gradskog vijeća.
-Za nedolazak vijećnika na sjednicu Gradskog vijeća nisu propisane sankcije, niti je vijećnik dužan opravdati svoj nedolazak – odgovorili su iz bjelovarske Gradske uprave na službeni upit Regionalnog portala Bjelovar.live.

Putuje iz Zagreba, a propustila samo jednu sjednicu
Kad su postavke takve, onda je takva i igra. Čini se kako gradski vijećnici sa sjednica mogu izostajati kako ih je volja. Osim, naravno, ako je po diktatu stranke za nešto potrebno dignuti ruku. U tom slučaju se svi stranački vojnici uredno pojave na svojim mjestima.
Nego, za razliku od nezavisnog Posavca koji, usput rečeno, živi i radi u Bjelovaru, još jedna nezavisna gradska vijećnica, a ime joj je Ela Naranđa, uredno se pojavljuje na sjednicama Gradskog vijeća. Inače, ta gradska vijećnica već godinama živi i radi u Zagrebu.
-Nisam bila samo na jednoj sjednici jer sam imala ruku u gipsu pa nije bilo smisla da se takva pojavljujem. Uspjela sam se dogovoriti s poslodavcem u Zagrebu da na dan kada je zakazana sjednica Gradskog vijeća izađem s posla u 13 sati. Odmah potom sjedam u automobil i vozim za Bjelovar te dolazim direktno na sjednicu. Iste večeri se vraćam u Zagreb ili ostanem prespavati pa na put krećem u ranim jutarnjim satima. Inače, radno vrijeme mi je do 17 sati pa sam ta četiri sata obavezna nadoknaditi. No, to mi nije teško jer znam da je dolazak na Gradsko vijeće moja obveza kao gradske vijećnice te na taj način, kao i aktivnim sudjelovanjem u raspravama, želim opravdati povjerenje koje su mi ukazali Bjelovarčani – kazala nam je Naranđa u telefonskom razgovoru.

Službena ljestvica
Gradskog vijećnika Posavca po broju dolazaka, odnosno nedolazaka u stopu prati HSLS-ova Zlatka Ormanović Pemper s njih ukupno 12. No, riječ je o gradskoj vijećnici koja je još u ožujku 2018. godine svoj mandat stavila u mirovanje čime je mjesto u Gradskom vijeću prepustila Renati Cvjetković. Gradski vijećnik iz redova SDP-a Vedran Smešnjak nalazi se na trećem mjestu službene ljestvice nedolazaka. Smešnjak bio je prisutan na 13 sjednica, odnosno propustio je njih četiri, a kako stoje ostali vijećnici, pogledajte u tablici koju smo pripremili.



