Pogrami edukacija Državne škole za javnu upravu (DŠJU) od sada će biti dostupniji službenicima gradova i općina. U početku u Bjelovarsko-bilogorskoj i susjednim županijama, a zatim i ostalim dijelovima Hrvatske.
Naime, kroz nekoliko tjedana kreće pilot projekt suradnje između DŠJU i Pučkog otvorenog učilišta Bjelovar (POU), koji će omogućiti održavanje radionica izvan Zagreba, u ovom slučaju Bjelovaru i Daruvaru.
Dogovoreno je to na nedavno održanom sastanku u Bjelovaru kojemu su prisustvovali ravnatelj DŠJU Rudolf Vujević sa svojim suradnicama, ravnateljica POU Bjelovar Zvjezdana Galkowski i gradonačelnik Bjelovara Dario Hrebak.
Podizanje kvalitete znanja
Državna škola za javnu upravu djeluje od 2011. godine i iz godine u godinu nudi sve veći broj programa kojima je cilj trajno podizanje razine i kvalitete znanja, vještina i sposobnosti radi oblikovanja profesionalnog, djelotvornog i učinkovitog javnog sektora koji će pružati pravodobne i kvalitetne javne usluge u skladu s najboljim općeprihvaćenim standardima.
-Ova suradnja vrijedan je doprinos ostvarenju ciljeva Škole: jačanju institucionalnih i administrativnih kapaciteta kao preduvjeta učinkovitosti javne uprave na središnjoj i lokalnoj razini – istaknuo je ravnatelj Rudolf Vujević.
Škola je u 2018. godini provela 414 radionica za ukupno 7.795 polaznika. Dogovorena suradnja s Pučkim otvorenim učilištem Bjelovar, kao svojevrsnim koordinatorom planiranih aktivnosti na području Bjelovarske-bilogorske i susjednih županija, omogućit će još većem broju službenika lokalne i regionalne samouprave sudjelovanje na programima usavršavanja sukladno iskazanim potrebama tijela.
-POU Bjelovar kao ustanova za cjeloživotno učenje tu sebe vidi kao prirodnog partnera – kazala je Zvjedzana Galkowski, ravnateljica Učilišta pojasnivši kako će Pučko otvoreno učilište osigurati prostor, organizaciju i predavače DŠJU, a teme će se planirati prema iskazanim potrebama.
Prema podacima DŠJU, u njihovim je programima, u razdoblju od 2014. godine pa sve do danas sudjelovalo ukupno 166 službenika iz Ureda državne uprave te tijela JL(R)S s područja Bjelovarsko-bilogorske županije. Taj broj uskoro bi se trebao povećati, što bi za građane značilo i kvalitetnija i bolja usluga lokalne uprave i samouprave.
Prve radionice u sklopu ove suradnje mogle bi u Bjelovaru krenuti već sredinom svibnja.(BJLive)

