Piše: Ivan Karačony
Za idući ponedjeljak, 16. studenog, zakazana je sjednica bjelovarskog gradskog vijeća, a kao jedna od točaka na utvrđenom Dnevnom redu je i ona koja se tiče korištenja službenog gradskog automobila za potrebe gradonačelnika. Naravno, ne u privatne svrhe jer bi to bio skandal, već za službene potrebe. O čemu je konkretno riječ?
Povjerenje sugrađana
Dvadesetprvom točkom na Dnevnom redu gradskim vijećnicima se predlaže da aktualnom gradonačelniku Dariu Hrebaku odobre korištenje gradskog ”službenog vozila Grada Bjelovara u svrhu odlaska u Zagreb isključivo u svojstvu zastupnika u Hrvatskom saboru na sjednice Hrvatskog sabora te njegovih radnih tijela i klubova zastupnika.”
Usvoje li vijećnici takav prijedlog, gradonačelnik će službenim automobilom u Zagreb smjeti putovati samo i isključivo na sjednice Hrvatskog sabora u kojem sjedi kao saborski zastupnika HSLS-a čiji je inače i predsjednik.
U slučaju da službeni automobil iskoristi za aktivnosti koje se tiču samo stranke, a nemaju veze s gore navedenim, ne samo da bi u tom slučaju gradonačelnik prekršio zakon, već bi iskoristio povjerenje gradskih vijećnika, a što bi bilo još gore i ukazano povjerenje svojih sugrađana.
Mišljenje nadležnog Povjerenstva
Inače, praksa korištenja službenog automobila u opisanoj situaciji već postoji i zapravo nije nikakva novost. No, kako bi provjerio krši li time eventualno neki od zakona, prvenstveno neki iz sfere Zakona o sprječavanju sukoba interesa, Hrebak je od Povjerenstva koje se time bavi zatražio i službeno mišljenje, što je vidljivo i iz očitovanja tog tijela od 2. listopada koje možete pogledati ovdje.
U njemu, između ostalog, piše kako nema prepreke da bjelovarski gradonačelnik službeni gradski automobil koristi za ispunjenje svoji saborskih dužnosti, odnosno za odlazak u Zagreb na sjednice Hrvatskog sabora.
Gradonačelnik volonter
Povjerenstvo je, međutim, u svom mišljenju napomenulo i da naknada materijalnih troškova (dnevnice, potrošeno gorivo, vozača na kog inače kao gradonačelnik ima pravo 24 sata na dan), ne može biti podmirena iz oba proračuna. Dakle, iz gradskog i državnog, već da svaka isplata mora biti u skladu za važećim zakonima i podzakonskim aktima koji uređuju navedeno područje.
S obzirom na to da Hrebak gradonačelničku funkciju obavlja volonterski jer je, podsjetimo, prešao na saborsku plaću, trošak dnevnice neće i ne može potraživati.
Što se tiče samo korištenja, odnosno troškova službenog vozila, u Prijedlogu koji je upućen gradskim vijećnicima na odlučivanje stoji kako on ide na trošak gradskog proračuna, a ta bi suglasnost vrijedila sve do isteka gradonačelničkog mandata.
Hrebak: Zastupam interese Bjelovarčana
-Iako već postoji Odluka o korištenju službenog automobila od prije, napisana još u vrijeme bivših gradonačelnika, dakle prije mene, zatražio sam i dodatno mišljenje Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa s obzirom na to da sam postao gradonačelnik-volonter i da mi Grad Bjelovar više ne isplaćuje plaću. Kako je dosta tanka linija između prava koje imam kao gradonačelnik-volonter i saborski zastupnik, a ne želim napraviti neku pogrešku, Povjerenstvo je sugeriralo, neovisno što već postoji Odluka da kao gradonačelnik smijem koristiti automobil, da tu Odluku na Gradskom vijeću još dodatno potvrdimo i proširimo. Točnije, Vijeće treba potvrditi da smijem koristiti gradski, službeni automobil i u vrijeme kada se nalazim u Saboru i zastupam interese Bjelovarčana u Saboru. Znam da to izgleda jasno kao dan, ali se želim zaštiti od različitih drugačijih tumačenja i transparentno građanima kazati kamo se vozim službenim automobilom s obzirom na mnoge sastanke koje imam u Saboru kao zastupnik i sastanke koje imam po ministarstvima kao gradonačelnik – kazao je Hrebak za Regionalni portal Bjelovar.live.

