Kako je Farkaševac postao najpoznatije mjesto u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji

Najpoznatije mjesto u Bjelovarsko – bilogorskoj županiji zadnjih dana nije Bjelovar već Farkaševac, selo u susjednoj Zagrebačkoj županiji koje se može pohvaliti da do njega vodi brza cesta. Na stranu pomalo degutantno svečano otvorenje 11 kilometara ceste koje se gradila deset godina, a od takvog je prosjeka od kilometar godišnje bolja čak i Županijska uprava za ceste u svojim najgorim danima, no gdje je tu Bjelovar, odnosni njegovi građani koji su financirali taj projekt ? Jer izgrađena dionica brze ceste bi završavala u kukuruzima da se nije išlo u prenamjenu lokalne ceste od Gudovca do Farkaševca u državnu kako bi se omogućio izlazak s brze ceste. I utuklo se tu službeno pet milijuna kuna iz gradskog proračuna, a nigdje na putokazima nema Bjelovara. Za lokalce to nije problem ali za nekog tko vozi brzom cestom odvajanje prema Farkaševcu ne znači ništa, pa niti deset ili 15 minuta uštede koliko bi se trebao skratiti put od Zagreba do Bjelovara ne dolazi do izražaja.

Svakako ovdje vrijedi izreka bolje vrabac u ruci nego golub na grani, no ostaje činjenica da je dionica od Farkaševca do Gudovca u suštini seoska cesta koju kozmetika ne može pretvoriti u državnu. Traktori,ljudi koje bezbrižno hodaju kolnikom, nepregledni zavoji, stanovnici se tek moraju naviknuti na pojačani promet i treba vjerovati da neće biti tragičnih posljedica.

Blamaža vlasti spriječena novcem iz gradskog proračuna

Politička pozadina je sasvim jasna, za vlast je blamaža napraviti 11 kilometara ceste koja ne vodi nikuda i kojom ne mogu voziti teretna vozila, pogotovo jer smo u izbornoj godini. Stoga je smišljeno ovakvo rješenje kojim na čvoru Vrbovec prema Farkaševcu mogu skretati i vozila do 7,5 tona nosivosti. Tu je dio prljavog posla morao odraditi i bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak bez čega se Plenković i ekipa ne bi došli slikati u Farkaševac. To je potez koji Hrebak mora ”naplatiti” jer političke elite, i desne i lijeve, jednostavno ne žele vidjeti Bjelovar na radaru. Od Sanadera, preko Milanovića, ”građevine” Oreškovića, do Plenkovića, nema interesa ako ništa drugo bar za vlastite stranke, a onda se lobiranjem može doći do koristi za sve građane Bjelovara i Županije. Govori to puno i o lokalnim kadrovima koji se ne mogu ili ne znaju nametnuti, pa onda krupna pitanja, a to je svakako brza cesta do Bjelovara, rješavaju saborski zastupnici iz drugih županija. Zato se i govori o Farkaševcu umjesto o Bjelovaru.(dv)