Kriza ugostiteljstva: ”Rekao sam da počaste goste na račun kuće i da zatvore. Konobar se rasplakao…”

Bjelovarski Korzo

Prošlo je tjedan dana od uvođenja novih epidemioloških mjera. Pad prometa u kafićima i restoranima sve je veći, a posjećenost ponegdje i do 80 posto manja, piše RTL.

Ceh ugositelja je svjestan – mjere se moraju poštivati zbog zdravlja svih, ali poručuju: ako se ovako nastavi mi nećemo preživjeti. Kako gledaju na mogući lockdown? Nakon uvođenja novih epidemiološkim mjera u kafićima, vlasnik i korona redar u svom lokalu – jedno jutro je umalo stavio ključ u bravu nakon 30 godina.

Nema posla, nema prometa…

– Konkretno sam im rekao da posluže sve goste i da ih počaste na račun kuće i da zatvore. Jedan konobar se rasplakao i zamolio, evo knedla mi je u grlu dok pričam i zamolio me da ostanemo 30 dana i da se prilagodimo svim mjerama – rekao je Franz Letica, ugostitelj iz Zagreba.

Čaša mu ovih dana nije do pola puna. Među onima je kojima je promet drastično pao.

-Nema posla, nema prometa, lokal je prazan, otpustio sam dvoje ljudi u međuvremenu – izjavio je Letica.

Čeka li dio bjelovarskih ugostitelja ista sudbina?

Bandić: ”Čuvat ćemo naše ugostitelje”

No, uz ugostitelje je stao prije dva dana gradonačelnik Bandić. Grad nastavlja s potporama – smanjenjem plaćanja zakupnina, režija te ukidanjem plaćanja naknade za terase.

– To će biti najmanje do kraja godine, ako ne daj Bog bude potrebno i dalje, čuvat ćemo naše ugostitelje i poduzetnike – rekao je Milan Bandić, gradonačelnik grada Zagreba.

Nešto optimističnija slika na terasi i unutar splitskog restorana, ali na mjesečnoj razini daleko je to od lanjskih brojki.

Gašenje kafića i restorana

-Za deveti mjesec je pad bio negdje oko 80 posto, za 10. će biti sigurno više od 60 posto, a 11. ne znam što bi vam rekao. Sve ovisi kakvo će biti vrijeme, sve ovisi o tome – kazao je Domagoj Ćurković, voditelj restorana u Splitu.

Iz Ceha ugostitelja kažu kako će bez ponovne pomoći države doći do velikog broja gašenja kafića i restorana.

-Vrlo teško se može izdržati na ovaj način. Ako bude rastao broj pozitivnih, možemo očekivati zatvaranje, a bez pomoći države onda nisu dovoljne porezne mjere nego i besprovatna sredstva – rekao je Joso Smojić iz Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika HOK-a.

Novi lockdown u ovim trenucima nije opcija

– Svjesni što zatvaranje gospodarstva znači. Za sada nemamo planove za bilo kakav novi lockdown to nije na dnevnom redu – poručio je premijer Andrej Plenković.

Ugostitelji bi u utorak trebali imati sastanak s gradonačelnikom Bandićem o Adventu i epidemiološkim mjerama u kafićima u Zagrebu. Prema neslužbenim informacijama, do kraja tjedna bi moglo doći i do dogovora s ministarstvima gospodarstva i rada o traženom smanjenju PDV-a.