Milica Carek: Ženama koje su oboljele od raka dojke pružamo savjete i psihološku pomoć

Milica Carek, predsjednica Udruge žena liječenih od karcinoma dojke ”Biser”

Piše: Ivan Karačony

Članice bjelovarske Udruge žena liječenih od karcinoma dojke ”Biser” u središnjem gradskom parku obilježile su Dan ružičaste vrpce–svjetski dan u borbi protiv raka dojke. Bjelovarski paviljon tim je povodom na nekoliko sati bio osvijetljen ružičastom bojom, a zbog epidemioloških mjera ove je godine izostalo veće okupljanje te razgovori i edukacija građana, posebice žena. Svejedno, članice udruge simboličnim činom su obilježile Dan ružičaste vrpce – okupljanjem i puštanjem ružičastih balona ispunjenih helijem u zrak.

Nemjerljiva pomoć

Okupljanje članica Bisera bio je povod za kratak razgovor s Milicom Carek, predsjednicom Udruge koja je i sama prošla tešku borbu s rakom.
-Lani je preminula Ivanka Rupec, moja najbolja kolegica koja je bila među osnivačima naše Udruge. To toliko pogodilo i to su vrlo bolne uspomene. Zato želim da nam što više žena pristupi i, ako ništa drugo, zatraži barem savjet. Ako žena napipa kvržicu i na vrijeme se obrati za pomoć, to je onda izlječivo u 90 posto slučajeva. U stalnom kontaktu smo s liječnicima obiteljske medicine, a unutar udruge imamo i psihologa. Tu je još i pomoć naših članica koja je, vjerujte mi, nemjerljiva. Sve to je velika pomoć ženama u takvim situacijama – priča nam Carek.

Prevladavanje straha

Strah i odbijanje psihološke pomoći u velikoj mjeri dominiraju nad ženama oboljelim od karcinoma dojke. Može se to iščitati iz razgovora s Milicom Carek koja je, primjera radi, opisala dva slučaja.
-Javila mi se jedna žena iz Hercegovca da je primila prvu kemoterapiju nakon operacije raka dojke te se najavila da će doći do udruge čim joj bude bolje. S druge strane imam jednu dobru kolegicu koja mi nije rekla da ima rak dojke, a mogla sam joj cijelo vrijeme biti podrška – kazala je Carek te ističe kako je u cijelom procesu izuzetno bitna psihološka podrška.
Inače, Udruga ”Biser” trenutno okuplja 24 članice s područja županije Bjelovarsko-bilogorske, županije u kojoj godišnje u prosjeku oboli 60-ak žena od raka dojke. Udruga je osnovana 2005. godine, a do sada je preminulo njenih devet članica. Obilježavanju Dana ružičaste vrpce u Bjelovaru koji se inače obilježava tijekom cijelog mjeseca, istaknula je Carek, uvelike je pomogao Grad Bjelovar koji je u jednom danu organizirao cijelu priču. (ika)