Sva djeca koja trebaju osobnog asistenta će ga dobiti i roditelji o tome ne moraju brinuti – kazao je župan Damir Bajs na konferenciji za novinare. Naime, od 2015. godine kada su uvedeni osobni asistenti Županija pokriva troškove plaća asistente za onu djeca koja iz raznih razloga nisu prošla na nekom od dostupnih fondova.
-Prošle godine je u našim školama bilo 66 učenika koji dobili pravo na osobnog asistenta ali je njih 57 dobilo financiranje piutem države,a ostali nisu. Za tu je djecu sve troškove pokrila županija i mi nikad nismo dopustili da djeca koja na to imaju pravo ne dobiju svog asistenta- kazao je župan Bajs.Tako će biti i ove školske godine iako je prijavljeno puno više djece koja trebaju osobnog asistenta.
-Prošle godine je županija izdvojila 414 tisuća kuna ali za ovu školsku godinu će trebati puno više, računamo oko 1,2 milijuna kuna. Prijavljeno je 88 učenika i za još 11 čekamo rješenja, a za očekivati je da država neće dati više novca nego prošle godine. No, sva će djeca dobiti svog asistenta- napomenuo je župan Bajs.Kako u ovom trenutku od države još nisu stigla rješenja škole ne mogu raspisati natječaje i zaposliti asistente ali to ne znači da su učenici prepušteni u sami sebi.
-Mi smo škola koja ima najviše pomoćnika u a nastavi, prošle godine ih je bilo 12. Iako trenutačno nisu zaposleni oni već dva tjedna volontiraju i pomažu učenicima s kojima su radili prošle godine kako bi mogli normalno krenuti u novu školsku godinu. Hvala im na tome i hvala našoj županiji koja nam pomaže- kazala je Snježana Šeliš, ravnateljica Osnovne škole Ivana Nepomuka Jemeršića Grubišno Polje.
-Naša škola ima puno iskutsva u obrazovanju učenika s teškoćama ali u nekim slučajevima su potrebni pomoćnici u nastavi kako bi svladali znanja koja moraju u strukovnoj školi. Županija tu puno ulaže i pomaže a za ovu školsku godinu smo prijavili četiri pomoćnika za šest učenika – kazao je Dalibor Vukalović, ravnatelj Turističko ugostiteljske i prehrambene škole Bjelovar.(dv)

