Talijanska sjeverna pokrajina Lombardija, koja je bila nateže pogođena prvim valom pandemije covida-19, priprema se uvesti policijski sat u sklopu strožih mjera suzbijanja širenja zaraze.
Zabrana kretanja bit će na snazi od 23 sata navečer do 5 ujutro.
-Slažem se s uvođenjem strožih mjera za Lombardiju – izjavio je ministar zdravstva Roberto Speranza i dodao da je o tome razgovarao s predsjednikom (pokrajine) Attiliom Fontanom i gradonačelnikom Milana Giuseppeom Salom, piše Index.hr.
Time se ova pokrajina pridružuje zemljama koje uvode sve strože mjere. Susjedna Slovenija tako je od večeras uvela policijski sat, prvi put u povijesti zemlje.
U Sloveniji policijski sat u noćnim satima, zabrana misa i vjenčanja
Zbog sprečavanja širenja zaraze covidom-19 slovenska je vlada broj okupljanja ljudi na jednom mjestu smanjila s deset na najviše šest, a od utorka navečer uvedena je i zabrana kretanja noću od 21 sat do 6 ujutro.
Uz to, do daljnjega se zabranjuju sve javne priredbe, vjerski obredi i vjenčanja na cijelom području države.
Okupljanje do šest ljudi moguće je samo uz pridržavanje propisane distance.
Od zabrane kretanja u noćnim satima izuzeti su samo slučajevi kad je riječ o opasnosti za život, zdravlje i imovinu, za odlazak na posao i dolazak s posla kući te za obavljanje nužnih radnih zadaća ili nuđenje nužnih usluga.
Već od ponoći danas uz neke male izuzetke onemogućuje se i kretanje izvan matičnih regija, a zakonski je precizirana i mogućnost prelaženja državne granice. (BJLve)

