Potvrđena optužnica zbog teškog stradavanja 14-godišnjaka na gradilištu u Velikoj Pisanici

Foto: Arhiva BJLive

Općinsko državno odvjetništvo u Bjelovaru podiglo je optužnicu protiv prvooptuženog I. J. i drugooptuženog I. H. zbog nesreće na gradilištu u Velikoj Pisanici u kojoj je krajem 2023. godine teško ozlijeđen tada 14-godišnji dječak.

Optužnicom ih se tereti za kazneno djelo protiv opće sigurnosti.

Teško stradao nakon pada u građevinski iskop

Podsjetimo, nesreća se dogodila 8. listopada 2023. godine oko 20 sati na gradilištu budućeg dječjeg vrtića u Velikoj Pisanici, u neposrednoj blizini dječjeg igrališta.

Tada 14-godišnji dječak pao je u zemljani iskop za vodovodni šaht dubine 2,35 metara te pritom zadobio teške tjelesne ozljede. Nakon nesreće prevezen je u Opću bolnicu ”Dr. Anđelko Višić” u Bjelovaru na daljnje liječenje.

Terete se za propuste u osiguranju gradilišta

Prema navodima optužnice, prvooptuženi I. J., kao glavni inženjer gradilišta odgovoran za cjelovitost i međusobnu usklađenost radova na privremenom gradilištu, propustio je naložiti postavljanje dovoljno čvrste i visoke zaštitne ograde kojom bi se spriječio nekontrolirani pristup osoba gradilištu.

Također mu se stavlja na teret da nije izdao nalog da se nakon završetka radnog vremena, prije odlaska radnika s gradilišta, građevinski iskop dimenzija 6,3 x 4,2 metra i dubine 2,3 metra fizički osigura odgovarajućom zaštitnom ogradom kako bi se spriječio pad ljudi u iskop.

Drugookrivljeni I. H., koji je na gradilištu obavljao dužnost koordinatora zaštite na radu, prema optužnici bio je zadužen za nadzor sigurnog provođenja radova, usklađivanje propisanih mjera zaštite te organizaciju pristupa gradilištu isključivo osobama koje na njemu rade ili imaju odobrenje za ulazak.

Državno odvjetništvo tereti ga da nije upozorio odgovorne osobe, odnosno izvođače radova i glavnog inženjera, na potrebu osiguranja gradilišta i građevinskog iskopa postavljanjem propisanih zaštitnih ograda, niti je izdao uputu za njihovo postavljanje.

Teške posljedice pada

Optužnica navodi kako su obojica optuženika bili svjesni da zbog nepostojanja propisanih zaštitnih ograda postoji mogućnost da osobe uđu na gradilište i padnu u nezaštićeni građevinski iskop, no olako su držali da do takvog događaja neće doći.

Posljedica takvih propusta, navodi tužiteljstvo, bila je da je dijete ušlo na gradilište i palo na dno iskopa dubokog 2,3 metra, pri čemu je zadobilo teške ozljede; multifragmentarnu impresijsku frakturu zatiljne i tjemene kosti s lijeve strane, subduralni hematom uz prijelom, subarahnoidalno krvarenje, pneumatocefalus, prijelom prsne kosti te razderotinsko-nagnječnu ranu zatiljnog dijela glave…

Optužnica je potvrđena rješenjem Optužnog vijeća Općinskog suda u Bjelovaru, čime su ispunjeni uvjeti za nastavak kaznenog postupka protiv dvojice optuženika. (ika)