Puno je toga napisano i izrečeno o životu Dražena Buhina Buhe, pa se u najavi događanja u petak želim prisjetiti prvog susreta s njim, naravno u legendarnoj birtiji Zagreb koja je tada još bila obična krčma. Davne 1988. godine, u drugom razredu srednje škole klupe sam dijelio s njegovim bratom Nebojšom, sada jednim od najboljih gitarista u državi. I kako to obično bude u svakoj priči jednog dana Nebojša mi kaže: hajdemo do birtije Zagreb na besplatno piće, brat mi tamo nešto radi pa se možemo prošvercati. Dolazimo do birtije, zapravo krčme s kockastim stolnjacima, ali unutra svira blues, a na sredini prostora Buha postavlja drveni sklepani stalak u obliku piramide. Pitamo o čemu se radi, a on kaže da je to mjesto gdje svi koji žele pokazati svoju kreativnu stranu imaju prostor za izložbu. Pjesma, priča, crtež, fotografija, strip, bilo što drugo jednostavno prihvačite pribadačama i pokažite svijetu. I nema veze koliko imaš godina i od kuda si. Ako voliš dobru glazbu, imaš nešto što želiš pokazati, dobro si došao. Tada to još nismo znali ali to je zapravo bio početak stvaranja urbane subkulture u Bjelovaru čije je epicentar bila birtija Zagreb, posebice u olovnim ratnim godinama. Ostatak je povijest i još uvijek nije napisana do kraja. Takav je bio Buha, otvoren prema svima, uvijek spreman pomoći, uvijek posebno sentimentalan prema Bjelovarčanima iako ga je životni put na koncu odnio u Zagreb. Nikad nije zaboravio Bjelovar, birtiju Zagreb, prijatelje. Mirni, tihi čovjek goleme energije i veliki zaljubljenik u blues. Ja ga takvog pamtim.(dv)
![]()
U sklopu Bjelovarskog kulturnog ljeta 2019. a pod pokroviteljstvom Grada Bjelovara i uz svesrdnu pomoć Kulturnog i multimedijskog centra Bjelovar, Udruge DOKUart, Hrvatskih blues snaga, Studia DA i Caffe bara Zagreb svakako dođite na happening Tribute to Buha. Cijeli petak 23. kolovoz je posvećen Draženu Buhinu Buhi.
21:00h Projekcija dok. filma o Draženu Buhinu-Buhi
“Commitment To Blues / Predanost Bluesu”, autor: Boris Hrepić-Hrepa
(u slučaju kiše projekcija filma u Kulturnom i multimedijskom centru Bjelovar)
– 22:30h Koncert blues grupe SUNNYSIDERS
(u slučaju kiše svirka u Caffe baru Zagreb)
Bilo kiše ili ne after party je u Caffe baru Zagreb!
Tijekom cijelog petka 23.8.2019. dođite u popularnu „Birtiju Zagreb“, slušajte blues i pogledajte velike isprinte fotografija, slika i plakata preuzete iz Buhine arhive, a prikazuju period Buhinog života kojeg je proveo u “Birtiji” i Bjelovaru.
DRAŽEN BUHIN – BUHA
7.9.1965. (Bjelovar) – 11.2.2012. (Zagreb)
Buha je jedan od onih Bjelovarčana koji s odlaskom iz svoga grada nikada nije za njega prestao raditi. Jedan je od pokretača i nosilaca alternativne glazbene, likovne i kulturne scene početkom devedesetih, u 21. je stoljeću postao jedan od najvećih zagovaratelja decentralizacije kulture, čovjek kojem se svaki organizator kulturnih priredaba u Bjelovaru mogao obratiti znajući da će mu pomoći u gradu ostvariti koncert najpriznatijih domaćih i inozemnih glazbenika. Surađivao je tako s Jazz klubom, pomažući pri organizaciji revije Big Bandova, božićnog Gala koncerta, a također s Hrvatskim blues snagama u Bjelovaru 2009. organizira 1. Courtyard Blues Festival. Zahvaljujući njegovu radu u Hrvatskoj glazbenoj uniji i Hrvatskim blues snagama, Bjelovarčani tijekom festivala dokumentarnog filma DOKUart, tri godine za redom imaju priliku uživati u blues koncertima najpoznatijih domaćih i inozemnih izvođača, a posljednji, 2011. godine, organizira iz bolesničke postelje, smatrajući da tradicija blues koncerata nakon dobrog dokumentarnog filma u Bjelovaru ne smije biti prekinuta.
Dražen Buhin u Bjelovaru je pokrenuo Bjelovarski anale mladih i nezavisni fanzin «Naginjući leptiru» u kojima su priliku da pišu, slikaju, fotografiraju, sviraju, dobili pripadnici naraštaja koji je ratnih devedesetih bio prepušten sam sebi i gotovo zaboravljen. I sam je pisao, slikao, svirao i svu svoju stvaralačku snagu kasnije pretopio u svoj rad u Hrvatskoj glazbenoj uniji. Autor je knjige «A može i bez naslova» u spomen na Bjelovarčanina, Momčila Vukašinovića – Momu, prijatelja iz mladosti, poginulog u Domovinskom ratu.
13.9.2012. Buhi je posmrtno dodijeljena Zlatna plaketa “Grb Grada Bjelovara”, za izuzetne uspjehe na području kulture.

