Ako vam se čini da (pre)često čujete sirene kola hitne pomoći, pogotovo ako živite u Bjelovaru, sluh vam ipak nije hiper osjetljiv. Sirene zavijaju jer djelatnici Zavoda za hitnu medicinu Bjelovarsko-bilogorske županije nikad nemaju pauzu obzirom na broj poziva koji primaju.
-Na području Bjelovara to je u prosjeku 15 intervencija dnevno. To ne čudi jer na Bjelovar kao najveći grad u županiji otpada 60 posto svih intervencija na koje izlazimo, a njih godišnje ima oko sedam i pol tisuća – kaže Stjepan Matoš, ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Bjelovarsko-bilogorske županije.
Zavod i njegovih 96 djelatnika pokrivaju svih pet gradova u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji i ekipirani su gotovo sto posto. Trenutačno nedostaju samo dva liječnika u Daruvaru, ali to ne smeta visokoj prosječnoj ocjeni.
-Kod nas država sve prati i mjeri, vrijeme reakcije od zaprimanja poziva do povratka u zdravstvenu ustanovu i tu smo na petom mjestu od 21 Zavoda za hitnu medicinu. Naravno da želimo biti još bolji i brži i na tome radimo – kaže Stjepan Matoš. No, ukupni broj poziva i intervencija liječnika hitne službe je tri puta veći od samih izlazaka na teren jer se godišnje zabilježi do 25 tisuća poziva i dolazaka građana na ”hitnu”. U Bjelovaru je to sada rijetko jer postoji Objedinjeni hitni prijam u Općoj bolnici ali kako kaže Matoš, u drugim gradovima ljudi i dalje sami dolaze na hitnu. Iako tu nema službenih komentara od te hrpe poziva na broj 112 ili 194 tek 20 posto doista zahtjeva liječničku intervenciju. Ostalo su ipak blaži slučajevi ali na svaki poziv ljudi iz Zavoda za hitnu medicinu reagiraju jednako profesionalno i sve se mora provjeriti. Svaki se poziv na koncu snima i nema mjesta improvizacijama.(dv)

