Završilo je vrijeme stranačkih iskaznica. Barem kada su u pitanju članstva u nadzornim odborima

Foto: Ilustracija

Ovih je dana završilo javno savjetovanje o Nacrtu prijedloga Odluke o uvjetima i postupku za izbor kandidata za članove nadzornih odbora trgovačkih društava u kojima Grad Bjelovar ima udjele u vlasništvu, odnosno određen kapital unutar društva. Time je odrađen i posljednji korak kada je u pitanju izrada Nacrta, a Odluka o uvjetima i postupku izbora bit će dana vijećnicima na glasanje već na prvoj idućoj sjednici Gradskog vijeća.

Nema pogodovanja, nanošenja štete i sukoba interesa

Usvoje li gradski vijećnici takvu Odluku, bit će to strahovit iskorak prema transparentnosti kada su u pitanju članstva u Nadzornim odborima gradskih tvrtki. Jer, članovi će se od tada birati isključivo putem javnog natječaja, a morat će zadovoljiti i uvjete koji se tiču stupnja obrazovanja. Primjerice, potencijalni kandidat će morati imati završen stručni studij ili preddiplomski sveučilišni studij ilio završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani prediplomski i diplomski sveučilišni studij. Također, morat će imati najmanje pet godina radnog iskustva na odgovarajućim poslovima u struci. Tu su i posebni uvjeti kojima se sprječava eventualno pogodovanje ili nanošenje štete gradskoj tvrtki. Iz tog razloga kandidat neće moći biti osoba koja se bavi ili ima udjele ili je, pak, na bilo koji način vezana s nekom tvrtkom koja se bavi konkurentskom djelatnošću. Razumije se, potencijalni kandidat ne smije biti u nikakvom sukobu interesa.

Hrebak: Jačamo transparentnost

Članska iskaznica neke od stranaka ipak više neće biti dovoljna jer će se članovi birati javnim natječajem. Nakon objave projekta Grada Bjelovara kao najtransparentnijeg Grada u Hrvatskoj, idemo korak dalje i jačamo transparentnost upravljanja trgovačkim društvima u vlasništvu i suvlasništvu Grada–kazao je svojevremeno za Regionalni portal Bjelovar.live Dario Hrebak, bjelovarski gradonačelnik. (ika)