Znate li u kojoj bjelovarskoj zgradi živi najviše stanovnika?

Zagreb ima svoju mamuticu u kojoj živi pet tisuća stanovnika, a mi smo istražili koja je najmnogljudnija, odnosno najveća zgrada u Bjelovaru.

-Po broju stanovnika to je zgrada Centar 1, u naselju Kralja Zvonimira koja ima 99 stanova u kojima živi 300 ljudi. U tom naselju su i druge po veličini zgrade koje imaju po 75 stanova. Nakon njih slijedi zgrada u Mihanovićevoj ulici, preko puta bolnice, u kojoj je 66 stanova – kaže Mario Brestovečki, direktor Beminga koji upravlja tim zgradama.

Nismo zaboravili na bjelovarski neboder, no on je tek na četvrtom mjestu i raspolaže s pedeset stanova. Tristo ljudi u jednoj zgradi se ne čini veliki broj ali to je primjerice više stanovnika nego što živi u Obrovnici, Patkovcu, Raiču, Tomašu, odnosno u više od 80 posto svih sela u županiji. Niti općinska središta nisu daleko pa primjerice u Bereku živi 450 stanovnika, u Kapeli 424 ili tek 345 u Štefanju. U Bjelovaru, odnosno njegovom administrativnom području živi 40 tisuća stanovnika, što je točno trećina stanovnika Bjelovarsko-bilogorske županije i to prema popisu iz 2011. godine. Najveći grad privlači sve oko sebe pa drugima ostavlja samo mrvice. Kad preostala četiri grada, Daruvar, Čazma, Garešnica, Grubišno Polje, zbroje svoje stanovništvo, uključujući sva okolna naselja, zajedno imaju manje stanovnika od Bjelovara, tek 37 tisuća.(dv)