Piše:D.Vitanović
Odluka tko će biti novi načelnici 18 od ukupno 20 policijskih uprava, tri od četiri načelnika u sjedištu MUP-a, te dva zamjenika glavnog ravnatelja policije, leži u rukama Dubravka Novaka, Bjelovarčanina koji je u policijskom sustavu već 25 godina. Odlukom resornog ministra Davora Božinovića, Novak će biti predsjednik peteročlanog povjerenstva koje će odlučivati o izboru najboljih kandidata. Iako je već prozvan glavnim policijskim kadrovikom Dubravko Novak kaže kako nema mjesta za takve ocjene jer je riječ o javnom natječaju kao u bilo kojoj drugoj javnoj službi.
-Kad ministar potpiše moje imenovanje zadaća mene i mojih kolega u povjerenstvu je izabrati najbolje ljude za pojedina mjesta i to ćemo napraviti profesionalno, odgovorno i zakonito, prvenstveno na dobrobit policijske službe. Interni natječaj je raspisan jučer, traje osam dana i svi koji ispunjavaju uvjete se mogu javiti. Kandidati će imati pismene i usmene provjere znanja, potom će članovi povjerenstva dati ocjene, te na koncu najbolje kandidate predložiti glavnom ravnatelju policije, koji ih potom predlaže ministru na usvajanje- kaže Dubravko Novak koji je tijekom svog rada u MUP- u obišao sve policijske uprave i dobro je upoznat sa cijelim sustavom, a trenutačno je na Policijskoj akademiji. Upravo mu 25 godina iskustva pomaže da u svakom kandidatu pronađe dlaku u jajetu i padobranci će teško uzeti funkcije na koje nemaju pravo.
A, tko se može javiti za šefa jedne policijske uprave i kakve uvjete mora ispunjavati da bi uopće ušao u obzir ?
– Prije svega mora biti minimalno 15 godina u službi, a od toga deset godina na rukovodećim položajima. Nema ograničenja po nekom geografskom principu i netko iz Bjelovara se može javiti za posao u Zadru i obratno- kaže Dubravko Novak. Poželjno je da načelnici budu lokalci jer bolje poznaju teren, ljude i problematiku, ali to nije presudno. Druga strana medalje kaže da je načelnik sa strane manje podložan eventualnom političkom utjecaju lokalnih kapitalaca.
Još kratko aktualni načelnik Policijske uprave Bjelovarsko -bilogorske Dragutin Vurmek je primjerice iz Koprivnice, prije njega je to bio Zagrepčanin Jakob Bukvić, a još tamo od 2004. do 2008. županijskom je policijom upravljala Bjelovarčanka Marija Galić. Provodi li MUP ciljanu politiku razmještanja čelnih ljudi ili je riječ o čistoj slučajnosti i zasićenju načelnika koji karijeru žele nastaviti u nekom drugom mjestu vidjet će s negdje sredinom rujna kada će ih ministar imenovati. U kuloarima s šuška da bi se za mjesto novog šefa PU Bjelovarsko-bilogorske od domaćih snaga mogao kandidirati sadašnji zamjenik načelnika Hamdija Mašinović, te ponovo Marija Galić.


Comments are closed.