U rubrici Bjelovarski aktualac kratko smo popričali s Igorom Brajdićem, bjelovarskim dogradonačelnikom koji je odgovorio na nekoliko kratkih pitanja, uglavnom vezanih za aktualnosti koje su se dogodile ili se tek trebaju dogoditi u Bjelovaru.
BJLIVE: Kakva je situacija s buvljakom?
-Na sjevernoj strani grada počelo se uređivati mjesto na kojemu privatni investitor gradi moderan objekat koji se sastoji od mesnice, pekare, te fast food prodavaonice sa lokalnim OPG proizvodima. Također, bit će izgrađen i javni wc te uređena parkirališna mjesta. Ovo mjesto nije bilo prikladno za buvljak koji je ovdje egzistirao godinama. Sazvao sam sastanak s ljudima koji su prodavali na buvljaku i to je bio prvi puta da je netko s njima od strane gradskih vlasti razgovarao. Nisam tipičan političar i ne volim sjediti u fotelji. Saslušao sam ih, razgovarao sam i s građanima i zajednički smo došli do zaključka da je najbolja lokacija za buvljak prostor bivše gradske plinare koji je danas u vlasništvu tvrtke Pevec. Stupili smo u kontakt sa Upravom tvrtke i mogu reći da očekujem početak buvljaka na novoj primjerenijoj i uređenoj lokaciji početkom travnja.
BJLIVE? Što je s najavljivanim mjerama u poljoprivredi. Mogu li se one već koristiti?
-Mjere u gospodarstvu i poljoprivredi radili smo u suradnji s poduzetnicima i obrtnicima. Cilj je da se mjere mogu koristiti i da dokumentacija ne bude preopširna već da onaj Zakonom propisani minimum bude zadovoljen. Ne treba komplicirati. Očekujem raspisivanje mjera odmah poslije sjednice gradskoga vijeća krajem ožujka. Bit će veliki interes za korištenje sredstava, mnogi me zovu, pitaju, interesiraju i to je dobro. Bjelovar se probudio i to me veseli.
BJLIVE? Kakva je situacija s uređenjem Borika i kuda su odmakli pregovori s MORH–om.
-Ove godine definitivno krećemo u uređenje Borika. Ništa se neće izbetonirati, niti se ruši Borik koji mora ostati ovakav kakav je. Određena stabla koja su stara ili zaražena moraju biti maknuta kako ne bi prenijela zarazu na ona zdrava. Ali, bit će odmah posađeno novo drveće tako da nema straha. Obnoviti će se igrališta, malo poboljšati uvjeti za trčanje na stazi, rasvjeta, a očekujem i izmještanje vojne žice tako da će građani dobiti na korištenje dodatno malonogometno igralište, košarkaško, tenisko i odbojkaško koja su u vlasništvu MORH–a. Najavljen dvorana se projektira i to sve ide prema planu.
BJLIVE? Pred nama je manifestacija ‘’Pisanicom do Uskrsa’’. Možete li nam nešto otkriti o tome? Hoće li biti kakvih novina?
-Manifestacija će se održati od 9. do 20. travnja. Ovu manifestaciju radimo iz gušta za Bjelovarčane i naše drage goste. U organizaciju je uključeno 100 ljudi i svi daju svoj doprinos. Radimo ju bez pritiska s malo sredstava, ali s puno ljubavi! Imamo što pokazati i bit će jako puno ugodnih iznenađenja. Na lokalitetu Gudovac Gradina pronađena je najstarija pisanica u RH a možda i u europi i datira iz 15 stoljeća. Upravo ta 600 godina stara pisanica bit će izložena u Gradskome muzeju Bjelovar, kao i 70 najstarijih Uskrsnih razglednica koje čine našu kulturnu baštinu.

