BJELOVARSKI ANTIFAŠISTI: Umjesto Makanca i Javora ulice trebaju dobiti Stipetić i Vukašinović

-Ponovo tražimo da se bjelovarske ulice Julija Makanca, ministra u Vladi NDH, i Stipe Javora, jednog od osnivača ustaškog pokreta, preimenuju. Ako je HDZ u Virovitici maknuo ulicu Mile Budaka, a u Slunju spomenik Juri Francetiću, onda jedan liberalni gradonačelnik to sigurno može učiniti u Bjelovaru- kazao je na današnjoj tiskovnoj konferenciji za novinare Nenad Nekvapil, gradski vijećnik SDP-a i član Udruge antifašista Bjelovar. Ovaj medijski istup je, kako je rekao, motiviran stalnim pokušajima revizionističkog prikazivanja događanja iz II. svjetskog rata na nacionalnoj razini.

– Imamo prijedloge za nova imena tih ulica, jednu po hrvatskom generalu Petru Stipetiću, a drugu po Momčilu Vukašinoviću Momi, urbanoj legendi, pjesniku, piscu, rokeru, koji je iz bjelovarske birtije ”Zagreb” otišao braniti Hrvatsku i poginuo 1991. na prvoj crti bojišnice u istočnoj Slavoniji. Preimenovanje znači i promjenu dokumenata za građane što košta, pa se i tu pozivam na Viroviticu gdje je gradonačelnik Ivica Kirin donio odluku kojom se taj trošak podmirio iz gradskog proračuna. Isto tako zbog bujanja nacionalizma i svega što nam se događa tražimo od Gradske uprave obavezno uvođenje gradskog odgoja i da se djeci razvijaju prave, ljudske vrijednost, da se ljude gleda kao ljude, a ne da ime se odmah lijepe vjerske ili nacionalne etikete – kazao je Nekvapil. (dv)