Piše: Ornela Malogorski
Protekle dvije godine Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar aktivno je sudjelovala u projektu Foruma za slobodu odgoja “Školski volonteri–osnaživanje i mentorstvo škola za koordiniranje volonterskih programa’’ kojeg je financijski podržala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda, Operativnog programa ‘’Učinkoviti ljudski potencijali” 2014. – 2020., a za koji je osigurano više od milijun kuna.
Također, projekt je podržan i od Ministarstva znanosti i obrazovanja. Ponosni smo što je naša škola imala priliku sudjelovati u ovom velikom i značajnom projektu koji promiče kulturu volontiranja.
Preventivni programi
U školi smo proveli cijeli niz volonterskih programa, od obilježavanja raznih datuma, predstavljanja škole, organizacije humanitarnih akcija, školskih priredbi, uređenja škole i školskog okolišta (školski vrt), pomoći u učenju, preventivnih programa te suradnje s lokalnom zajednicom (npr. udruga OSIT) i mnoge druge.
O našim brojnim volonterskim aktivnostima i iskustvima imali smo prilike govoriti na završnoj konferenciji koja je održana u Hotelu Academia u Zagrebu 16. svibnja 2019. pod nazivom “Volontiranje u školi: vrijednost za sadašnjost i budućnost” koju je organizirao Forum za slobodu odgoja zajedno s partnerima, Volonterskim centrom Osijek, Udrugom Most iz Splita te II. Osnovnom školom Vrbovec.
O iskustvu učenika koji su sudjelovali u volonterskim aktivnostima govorile su učenice Anamarija Gidić i Danijela Aščić, a iskustvu nastavnika profesorica Ivana Orešković. Našu školu su na završnoj konferenciji predstavljale i profesorica Ivana Štiglić, ravnateljica Nataša Vibiral te moja malenkost, školska koordinatorica volonterskih programa pedagoginja Ornela Malogorski.
Realizirane aktivnosti
Nazočnima se obratio Darko Tot iz MZO, izvršna direktorica Foruma Eli Pijaca Plavšić, voditeljica projekta Jelena Perak, predstavnici Volonterskog centra Osijek i udruge Most iz Splita te sjajni izlagači: Majda Rijavec, Lana Jurčec sa Učiteljskog fakulteta u Zagrebu, Zrinka Ristić Dedić i Nikola Baketa sa Instituta za društvena istraživanja, Lejla Šehić Relić iz Volonterskog centra Osijek, Sanja Posavec iz Agencije za mobilnost i programe EU te Marija Roth iz X. Gimnazije Ivan Supek i Višnja Pavlović iz FSO.
Uživali smo slušajući o brojnim aktivnostima realiziranim u brojnim školama, o rezultatima istraživanja te o dobrobitima volontiranja, a najviše u iskazima učenika na koje smo posebno ponosni baš kao što smo i ponosni na sve aktivnosti koje smo proveli i brojne učenike koji su se uključili u volontiranje. Važno je reći da je sve zabilježeno u Priručniku koji je tiskan i podijeljen svim sudionicima te će biti dostupan na stranici Foruma.



