FOTO:Ilustracija
Dolaskom pravog ljeta pojavili su se i prvi komarci, čini se dosta kasnije nego prošle godine. No, krvopije su ipak tu i bodu pa smo pitali u županijskom Zavodu za javno zdravstvo što se čini po tom pitanju u Bjelovaru i ostatku županije.
– Prvo larvicidno tretiranje na području Grada Bjelovara obavljeno je 7. lipnja godine i dalje će se provoditi sukladno rasporedu i stručnim potrebama. Na području grada Čazme provedeni su prvi i drugi larvicidni tretman i dalje će se provoditi sukladno rasporedu i stručnim potrebama.Za ostale općine i gradove nemamo saznanja jer nemaju sklopljen ugovor o stručnom nadzoru sa Zavodom za javno zdravstvo-stoji u odgovoru Službe za epidemiologiju Zavod za javno zdravstvo Bjelovarsko-bilogorske županije.
Taktika suzbijanja se prvenstveno bazira na otklanjanju uvjeta koji pogoduju razmnožavanju komaraca, a tu mogu puno učiniti i sami građani. To u prvom redu znači uklanjanje svake pliće vode koja stoji duže od 7 dana, jer bez vode nema komaraca. Primjerice, dezinsekcija komaraca larvicidnim tretmanima poznatih legla na području Grada Bjelovara provodi se redovito godinama, uglavnom svaka dva tjedna u vrijeme kada su komarci aktivni,od proljeća do jeseni. Tretmani koji uništavaju odrasle komarce, dakle u zraku ,adulticidni tretmani, imaju vrlo nisku učinkovitost jer suzbijaju svega oko 5% komaraca i rijetko se koriste. Drugim riječima treba im onemogućiti uvjete za razvoj jer jednom kad izlete pomažu samo mreže i mazanje zaštitnim sredstvima. (dv)

