Odlukom Županijske skupštine definitivno je ugašena tvrtka Centar za gospodarenje otpadom Doline i napuštena priča koju je gurala država i koja od početka nije držala vodu. Doline dakle neće biti CGO pa je logično pitanje gdje će se u budućnosti voziti otpad koji Komunalac skuplja u Bjelovaru i osam okolnih općina.

-Kratko rečeno gdje i do sada jer se naše odlagalište Doline još neko vrijeme neće zatvarati. Država je krenula u priču s CGO-oima, no za sada je to daleko od realizacije i dosta je stvari spušteno na gradove i općine. Na Dolinama će se stoga izgraditi reciklažno dvorište, sortirinica i kompostana kako bi na samom odlagalištu završile minimalne količine otpada – kaže Ivan Ivančić, predsjednik Uprave bjelovarskog Komunalca. Da se za građane još neko vrijeme ništa neće mijenjati potvrdio je Ivica Markovinović, gradski pročelnik za komunalne djelatnosti.
-Izgradnja reciklažnog dvorišta na Dolinama uskoro počinje, sortiniricu projektiramo i ona može biti gotova iduće godine, a nakon toga dolazi na red kompostana. To je logičan slijed aktivnosti kod zbrinjavanja otpada. Doline će biti posljednje odlagalište u Bjelovarsko – bilogorskoj županiji koje će biti zatvoreno, no to će potrajati bar desetak godina. Naime, intencija je države da se otpad koje se ne može reciklirati i iskoristiti na koncu vozi u CGO-e kad se oni izgrade, a to će još potrajati – ističe Ivica Markovinović.

Do tada Doline koje su ionako jedno od najmodernijih odlagališta u državi bez problema mogu primiti sve količine preostalog otpada iz cijele županije. Već razdvajanja na kućnom pragu i još neki faktori su utjecali da se ukupne količine koje tamo dolaze smanjuju.
-Donedavno smo godišnje dovozili 20 tisuća tona otpada , a u 2018. godini to je palo na 14 i pol tisuća tona. To je posljedica razdvajanja na kućnom pragu, zelenih otoka ali i smanjivanja broja stanovnika i gospodarskih aktivnosti koje proizvode otpad. Kad se izgrade reciklažno dvorište, sortirnica i kompostana preostale količine otpada koje će ići u CGO-e će biti minimalne – kaže Ivan Ivančić, predsjednik Uprave Komunalca.
Bjelovarske Doline će zapravo postati reciklažni centar koji se od CGO-a u suštini razlikuje po tome što u njemu neće biti i odlagalište otpada. A gdje će se jednog dana voziti otpad koji se mora zakopati, odnosno spaliti i hoće li to biti Piškornica ili neki drugi CGO, to u ovom trenutku nitko ne može reći. (dv)

