-Mi smo vam toliko jadni s našim malim mirovinama da je to strava. Da nema potpore Grada, vraga bi si netko od nas mogao priuštiti ljetovanje bilo kakve vrste. Odlazak na more u vlastitom aranžmanu za nas penziće je čista apstrakcija–priča nam Josip Crnogaj (70), aktualni predsjednik bjelovarske Matice umirovljenika i jedan od posljednjih gradskih boema iz redova ”stare garde”.
Njemu, kao i ostalim članovima Matice, ovo se godine iznova pruža mogućnost ljetovanja u gradskom hostelu u Novom Vinodolskom i to po daleko povoljnijim cijenama od tržišnih. Boravak od 10 dana na morskom plavom žalu bjelovarskim umirovljenicima svake godine sufinancira Grad Bjelovar koji je, treba istaknuti, jedan od rijetkih gradova u Hrvatskoj koji još uvijek ima svoje odmaralište upravo za takvu namjenu.
Ulaganje u budućnost
Poznato bjelovarsko odmaralište u Novom Vinodolskom u srpnju 2017. godine i službeno je pretvoreno u hostel, a tijekom posljednjih nekoliko desetljeća u njemu su ljetovale generacije Bjelovarčana, od vrtićaraca, osnovnoškolaca, umirovljenika, sportaša, osoba s invaliditetom pa sve do članova braniteljskih udruga. Oni najmlađi svoje su prvo ljetovanje i susret s morem imali upravo u Novom Vinodolskom, a sjećanje na te trenutke zasigurno će pamtiti cijelog života. No, što se umirovljenika tiče, oni su kategorija o kojoj Grad posebno vodi računa.
-Izuzetno mi je drago što se svaka gradska vlast do sada odgovorno ponašala prema objektu u Novom Vinodolskom i nije bilo potrebno drastično ulagati u taj objekt. Barem ne odjednom. To je jedna lijepa i samoodrživa priča koja ne iziskuje previše troška po gradski proračun. Dugoročno ćemo se truditi ondje podići standard na zadovoljstvo svih budućih korisnika–kazao je Dario Hrebak, gradonačelnik Grada Bjelovara.
Špica sezone
Za boravkom u gradskom hostelu vlada velika potražnja, a umirovljenici će svojih 10 dana u samoj špici sezone, od 3. do 8. kolovoza, morati platiti sveukupno 1200 kuna.
-Za boravak u hostelu već se prijavilo 60–ak članova naše udruge, a s otplatom smo krenuli već u ožujku ove godine. To je način otplate koji nam omogućuje da mnogo lakše podnesemo trošak ljetovanja–kazao je Crnogaj.
U cijenu boravka bjelovarskih umirovljenika u gradskom hostelu uključena je povratna autobusna karta, smještaj i tri dnevna obroka. Za Grad je to možda mali novac, ali iz perspektive umirovljenika i svih ostalih korisnika, bolje od opisanog je samo besplatno. (ika)

