Hrvatska danas, 22. lipnja, obilježava Dan antifašističke borbe u znak sjećanja na dan kada je 1941. u šumi Brezovica kod Siska osnovan Prvi sisački partizanski odred, ujedno i prva antihitlerovska postrojba u okupiranoj Europi. U Bjelovaru su u Spomen parku Borik kod spomenika Poziv na ustanak kipara Vojina Bakića vijence položila izaslanstva Udruge antifašističkih boraca i antifašista Bjelovara, bjelovarskog i županijskog SDP-a, HSU-a, Demokrata, SNV-a te Udruge Pozitiva.
– Bez antifašizma i narodnooslobodilačke borbe ne bi bilo Hrvatske kakvu danas imamo i to je neosporno, uostalom antifašizam je ugrađen je u Ustav. No, odnos današnjih vlasti prema antifašizmu je daleko od tog službenog stava i više naginje reviziji prošlosti – kazao je Matko Miličić iz Udruge antifašističkih boraca i antifašista.(dv)




