EPIDEMIJA ŠUGE Dom za odrasle osobe poharao svrab. Kompletan dom ide u tretman!

Dom za odrasle osobe u Bjelovaru

Piše: Ivan Karačony

Tragom glasina kako se u bjelovarskom Domu za odrasle osobe u Ulici Frane Bulića pojavila epidemija svraba, za Regionalni portal Bjelovar.live to je i potvrđeno iz županijskog Zavoda za javno zdravstvo.

Kako smo doznali od Sanje Smolčić, epidemiologinje pri Zavodu, u Domu zaista vlada epidemija svraba (šuga), a to je službeno utvrđeno u petak 5. lipnja.

Smolčić: ”Procijenila sam da se radi o epidemiji”

–Od ustanove za kolektivni smještaj zaprimila sam obavijest o pojavi oboljenja od svraba kod jednog korisnika. Odmah je učinjen inicijalni epidemiološki izvid uz promptni angažman i suradljivost vodstva i osoblja ustanove. Na temelju prikupljenih podataka procijenila sam da se radi o epidemiji te sam o tome u petak obavijestila znanstvenu voditeljicu i ravnatelja ustanove. Taj isti dan epidemiološki tim te vodstvo i osoblje ustanove provodili su potrebne mjere–odgovorila je na naš upit dr. Smolčić.

Inkubacija traje tjednima

Bjelovarska liječnica ističe kako svaku pojavu svraba treba shvatiti kao moguću epidemiju. Je li se unatoč provedenim mjerama bolest uspjela proširiti i na ostale korisnike te osoblje Doma, još uvijek nije poznato, a čak je i rano za znati. Naime, dr. Smolčić ističe kako inkubacija kod osobe koja nikada prije nije imala svrab u prosjeku traje tri tjedna, a može potrajati čak i od šest do osam tjedana.

Osoba može biti zarazna i u tom periodu, dakle kad nema znakova bolesti. Ta činjenica uz nespecifičnost osipa olakšava svrabu epidemijsko pojavljivanje–upozorava epidemiologinja Smolčić.

Dodaje i kako se u ovom trenutku liječe svi koji su imali kontakt s korisnikom koji je zaražen svrabom.

Kada osoba svoj život provodi u ustanovi, provodi ga kao i u obitelji, samo se radi o znatno većem kolektivu pa je i broj oboljelih jasno veći. Princip terapije je isti uz okolišne mjere. U ovoj epidemiološkoj situaciju poduzete su i poduzimaju se sve potrebne mjere–tvrdi Smolčić.

Kraljić: ”Radi se o internoj stvari”

Od Zlatka Kraljića, ravnatelja Doma za odrasle osobe Bjelovar, telefonskim putem smo zatražili komentar, no spomenuti nije želio komentirati aktualnu situaciju u Domu kazavši sljedeće: ”Radi se o internoj stvari”.

Inače, svrab je bolest koja se prenosi fizičkim kontaktom, a kako se uglavnom povezuje s lošim higijenskim uvjetima, dijagnoza se često taji. U ovom slučaju je informacija o epidemiji svraba do redakcije Regionalnog portala Bjelovar.live stigla neslužbenim kanalima.

Znano je kako se velik dio slučajeva te kožne zarazne bolesti nerijetko javlja u objektima gdje obitava veći kolektiv poput domova umirovljenika, škola, vrtića, bolnica, zatvora i sl. Zbog čega je epidemija ovog puta izbila u bjelovarskom Domu u kojem je smješteno gotovo 200 korisnika, nismo uspjeli doznati.

”Potrebnim mjerama bit će obuhvaćena cijela ustanova”

Kako bi zaista bili sigurni radi li se o epidemiji svraba, odnosno šuge–bolesti koja potječe iz 19. stoljeća, danas smo ponovno kontaktirali epidemiologinju Smolčić.

Da, radi se o epidemiji. Tako sam procijenila i to je moja odluka. Također, potrebnim mjerama bit će obuhvaćena cijela ustanova–potvrdila nam je Smolčić putem telefona te dodala kako Zavod posljednjih godina bilježi porast broja osoba oboljelih od svraba na području Bjelovarsko–bilogorske županije.

Na naše dodatne upite o zarazi, dr. Smolčić nas je uputila na članak koji je upravo zbog povećanja broja oboljelih od svraba, nedavno objavljen na internetskim stranica Zavoda za javno zdravstvo Bjelovarsko–bilogorske županije. Članak možete pročitati ovdje.

Dom za odrasle osobe Bjelovar