FOTO: Nogometaši iz Nove Rače proslavili 50-tu obljetnicu plasmana u Zagrebačku zonu

Piše: Damir Župan (damirzupansport@gmail.com)

Kažu da čuda ne postoje. Međutim, nekoliko događaja koja su se prije 50-ak godina dogodila u Novoj Rači prkose toj tvrdnji. Naime, prije više od 50 godina na testiranju iz tjelesnog odgoja u osnovnoj školi u Novoj Rači jedan je učenik u skoku u dalj skočio tako daleko da je preskočio i jamu s pijeskom.

No, pored Boba Bimona iz Nove Rače koji je svojim skokom zaprepastio sportsku javnost još veće čudo napravila je sjajna generacija nogometaša tadašnjeg NK Fenora koja je točno prije 50 godina ostvarila plasman u “Zagrebačku zonu”, u rang natjecanja koji je bio odmah ispod ondašnje super snažne druge lige.

Posebnost tom čudu daje činjenica kako je taj nogometni uspjeh napravila sjajna generacija domaćih nogometaša koja je nogomet igrala po livadama oko Nove Rače i koju je nogometno školovao legendarni profesor Lazo Marković, kojeg potpuno opravdano smatraju ocem, sinom i duhom svetim bjelovarskog nogometa.

U sjećanje na taj nezaboravni uspjeh ta sjajna nogometna generaciju upriličila je druženje na igralištu u Novoj Rači koje je proteklo u već puno puta ispričanim pričama i sjećanjima na taj veliki uspjeh, a više o svemu kazao nam je Željko Ščrbačić, kapetan momčadi Fenora koja je izborila nastup u Zagrebačkoj zoni.

– Te već legendarne kvalifikacije sa Zdenkom igrali smo u ljeto 1976. godine a trener je bio Hari Saračević. Prva utakmica u Novoj Rači završila našom pobjedom rezultatom 2:0 (strijelci Kličko i Ž. Ščrbačić), dok je uzvratna utakmica u Velikim Zdencima završila pobjedom Zdenke rezultatom 3:2 (pogotke za Fenor postigli Kokot i Krupka). U Zagrebačkoj zoni igrali smo tri sezone, no tada je došlo do reorganizacije natjecanja tako što je Zagrebačka zona ukinuta s time što je napredovanje u novo formiranu puno veći i jaču ligu ostvarivalo prvih osam klubova. Mi smo plasmanom izborili mjesto koje vodi u tu novu ligu, međutim, tvornica Fenor prešutno je zaključila kako je ta nova liga preskupa i da je bolje da odustanemo od napredovanja. Treba naglasiti i to kako nikome od nas igrača nije palo na pamet da traži novce za igranje. Bila je to jedna velika ljubav prema nogometu i prema Novoj Rači.

Na druženje i sjećanje na veliki nogometni uspjeh Fenora iz Nove Rače pozvani su nekadašnji igrači: Josip Bengez, Mirko Cajner, Zdravko Cajner, Boško Davinić, Zdravko Dobrinčić, Josip Fridl, Marijan Janeš, Nikola Janeš, Željko Jurjević, Vitomir Krcelić, Željko Krupka, Miljenko Ščrbačić, Željko Ščrbačić, Gavro Škrbić, Mirko Trešćec, Lubiša Vojnović i Lazo Marković