Hrebaka će mediji sutra slaviti kao heroja. I neka! Jer transparentnost je jedini ispravan put

Dario Hrebak, gradonačelnlk Bjelovara

Piše: Ivan Karačony

Nakon dvije godine gradonačelnikovanja jedno je posve sigurno, u ovom trenutku ne postoji prijetnja u vidu osobe pa čak ni političke opcije koja bi bila sposobna iznjedriti osobu koja bi Daria Hrebaka u dogledno vrijeme mogla izbaciti iz fotelje prvog čovjeka Grada Bjelovara.

Unatoč nekim početnim pogreškama i omanjim političkim potresima na početku mandata nove gradske vlasti koji su se ponajviše ticali zadovoljavanja političkih apetita, uglavnom kroz raspodjelu fotelja, Hrebak ne samo da je do danas uspio pohvatati gotovo sve konce u sferi obnašanja gradonačelničke funkcije, već je kao radišna i angažirana osoba, naravno, uz pomoć pomno osmišljenih poteza (ako vam je draže nazovimo to i populizmom), uspio unijeti živost u Gradsku upravu pa čak i unaprijediti njezin rad, dok mu je na velikoj sceni pošlo za rukom svekolikoj hrvatskoj javnosti Bjelovar isprezentirati kao izuzetno naprednu sredinu koja u svakom trenutku može odgovoriti na sve izazove modernih vremena.

Ako se pomnije seciraju njegovi dosadašnji potezi, Hrebakov populizam nipošto nije ideologija, već taktika koja, pokazalo se u više navrata, funkcionira savršeno.

Lupat će glavom o zid

Sutra (ponedjeljak) u osam sati u maloj gradskoj vijećnici Grad Bjelovara, Hrebak se sprema napraviti potez koji će ga nakon priče o ”tax free” gradu, povratku Majburgera ili, pak, nagrade za najbolju Start up ideju, ponovno plasirati u udarni termin dnevnika, na naslovnice portala i zasigurno svih ostalih medija. O tom potezu pričat će se još danima, zasigurno i tjednima. Hrebak će postati glavna zvijezda po pitanju transparentnosti, dok će njegovi ostali kolege gradonačelnici nakon toga lupati glavom o zid, nervozno tiskati pesnice, proklinjati sebe i vjerojatnije svoje suradnike jer zašto oni nisu došli na ideju da gradski Proračun u potpunosti otvore javnosti.

Njihova tuga bit će pregolema, a prije ili kasnije svi oni morat će slijediti Hrebakov primjer.

Manipulacije i pogodovanja

Za one koji to ne znaju, Grad Bjelovar je putem mobilne aplikacije u veljači ove godine djelomično otvorio svoj Proračun prema javnosti. U suradnji s Institutom sinergije znanosti i društva, aplikacije je u međuvremenu dotjerana do savršenstva, a prezentacija iste je najavljena za sutra u Gradskoj upravi.

Prema najavama, svi zainteresirani imat će uvid u sve vrste isplata, bilo da se radi o fizičkim ili pravnim osobama, moći će se vidjeti isplate dnevnica zaposlenicima i slično. Na takav potez Grad Bjelovar se odlučio, navedeno je u pozivu za novinare, isključivo zbog transparentnosti i radi sprječavanja pogodovanja i manipulacija novcem građana.

Nesumnjivo da će sutra, u trenutku kada aplikacija i službeno bude puštena u rad, Bjelovar postati vodeći grad po pitanju transparentnosti, dok će opisani potez obilježiti Hrebaka, godinama se vezati uz njegovo ime te biti upamćen kao jedan od najboljih u njegovom mandatu.