INVENTURA EU IZBORA Najpopularniji županijski političar je…

Nakon što se stišala za neke euforija, a za druge preneraženost izbornim rezultatima, pogledali smo kako su prošli naši kandidati za EU parlament. Kao prije pet godina nitko s područja Bjelovarsko–bilogorske županije nije bio niti blizu ali to se realno nije niti očekivalo. Po broju dobivenih preferencijalnih glasova birača iz Bjelovarsko–bilogorske županije najpopularniji političar je Goran Romek s HSLS-ove liste s 244 glasa, iza njega je Marijo Puškarić, također s HSLS- ove liste i njega su građani zaokružili 225 puta. Anka Mrak Taritaš, često favorizirana kao skupljačica glasova ovaj ih je put na izborima Amsterdamske koalicije skupila 201 i na trećem je mjestu. Mato Mlinarić na Zelenoj listi je dobio 191 glas, Ivana Djedović HDS 117, a Nenad Vlahović Hrvatska braniteljska pučka stranka 28, Goran Šarić A-HSP 26 i Ivan Cikoja Hrvatska braniteljska pučka stranka 4 glasa.

Povratak otpisanih

Stoga je puno zanimljiviji pregled ostvarenih rezultata stranačkih lista koja daju dobru sliku kako trenutačno stoje u očima građana.

Na razini županije HDZ je dobio najviše glasova 24,54 posti, a SDP 19, 24 posto, no u Bjelovaru je HDZ ostvario drugi rezultat s 17,82 posto glasova, a SDP je prvi s 22,79 posto. HSLS dijeli peto mjesto s Živim zidom i obje liste su dobile 5,66 posto glasova. Takav rezultat u Bjelovaru se za HSLS može nazvati dobrim iako je sasvim jasno da bez Hrebaka na listi i u kampanji ta stranka, nogometnim rječnikom rečeno, nije ista momčad. U Daruvaru je također najviše dobio SDP 24,09 posto, pa HDZ 22,82 posto, u Garešnici je prvi HDZ s 30 posto, a SDP je ostao na 19 posto. U Grubišnom Polju su dvije najveće stranke također bile u glavnim ulogama i HDZ je uzeo 32, a SDP 25 posto glasova. No, u Čazmi je najviše glasova uzela lista Marijane Petir, 19 posto, potom slijedi SDP s 18 i HDZ treći sa 17 posto glasova.

Sudac Mislav Kolakušić posvuda uglavnom drži treće mjesto i to je slika kao i na nacionalnoj razini. Ljudi žele vjerovati da će im netko drugi riješiti probleme, ali da nije iz HDZ ili SDP-a, pa se ovaj put Kolakušić prometnuo u takvog kandidata. Na koncu ako netko treba biti nezadovoljan onda je to HDZ jer je izgubio u Bjelovaru gdje drži većinu gradskoj vlasti i u Daruvaru gdje ima gradonačelnika.

I to od SDP-a koji je zadnjih mjeseci izgledao kao grogirani boksač. (dv)