Mali sirari i farmeri izvoz u Kinu ocijenili lijepom pričom ali samo na papiru

Potpisano je 10 ugovora za financiranje projekata izgradnje, opremanja ili obnove mini mljekara koji su financirani sa 18,7 milijuna kuna iz Programa ruralnog razvoja, a među njima su tri iz Bjelovarsko-bilogorske županije. Vrijednost potpore po projektu iznosi od 15.000 EUR do 1.000.000 EUR, a intenzitet potpore je 50% od ukupnih prihvatljivih troškova projekta.

-Ovim ugovorima, u osam županija povećat će se kapaciteti za proizvodnju i preradu mlijeka, a ulaganja će pomoći razvoju lokalne sredine kroz otkup mlijeka, preradu u lokalne tradicijske proizvode te povećanje radnih mjesta. Ovo je još jedan poticaj hrvatskom stočarstvu i mljekarstvu – kazao je ministar poljoprivrede, Tomislav Tolušić na potpisivanju ugovora o ulaganju u sirane. A, kada dovrše ulaganja vlasnici mljekara mlijeko i razne mliječne prerađevine izvoziti na golemo tržište Kine. Boravak kineskog premijera u Hrvatskoj iskorišten je za objavu te informacije, a u Ministarstvu poljoprivrede kažu da se to neko vrijeme dogovaralo. U tom smislu treba podsjetiti i na dolazak kineskog ministra poljoprivrede na Proljetni bjelovarski sajam prije dvije godine. Vrata su otvorena, no koliko je realno da domaći proizvođači mlijeka izvoze na kinesko tržište kad zbog nekonkurentne proizvodnje ne mogu zadovoljiti niti potrebe domaćeg tržišta.

Melita Pokorni

-Iskreno ne znam što bih rekla na tu priču s Kinom jer mi tu kao manje mljekare nemamo što tražiti. I ovako nam nedostaje sirovine i mi primjerice ne možemo zadovoljiti potražnju za našim kravljim, ovčjim i kozjim sirevima s tartufima koje plasiramo u Istru. Eventualno neke veće sirane kao što je Paška mogle bi ući u određen aranžmane s Kinezima no mi manji nikako. Hrvatska nema dovoljno mlijeka za domaće potrebe i ovo je ipak ljepše zvuči na papiru nego u stvarnosti – kaže Melita Pokorni, vlasnica sirane Biogal iz Daruvara koja je dobila 156 tisuća kuna za opremanje pogona koji je sa 150 povećan 350 kvadrata.

Miroslav Sočev

-Lijepo to zvuči, no koristi tu mogu imati samo najveće domaće mljekare koje će izvoziti prerađevine. Mi proizvođači mlijeka od toga nemo ništa jer trenutačno iz naših staja stiže tek polovica potrebnog mlijeka za domaće potrebe, ostatak se uvozi. Bude li trebalo još više mlijeka zbog Kine mliječne industrije će ga uvesti i ne vjerujem da će nama platiti više kako bismo još povećali proizvodnju- kaže Miroslav Sočev, farmer iz Paljevina nedaleko Bjelovara i potpredsjednik Središnjeg saveza udruga hrvatskih uzgajivača holstein goveda.(dv)