POSTIZBORNI KOSTUR IZ ORMARA Poslovna zona u Velikom Korenovu se ne smije graditi !

Na ovakav prizor se u V.Korenovu čeka deset, a moglo bi proći još deset godina dok se ne dopusti gradnja

Piše:D.Vitanović

Poslovna zona u Velikom Korenovu bila je nezaobilazni dio izbornog programa svih kandidata za gradonačelnika, a spominjala se i u županijskim promišljanjima kao važan dio gospodarskog razvoja, posebice jer tu treba doći brza cesta. No, od velike priče izašlo je veliko ništa, a gorku je pilulu morao popiti aktualni gradonačelnik Dario Hrebak.

-Kako bismo ubrzali izgradnju te zone i javili se na odgovarajući natječaj koji se otvara u rujnu htjeli smo sazvati izvanrednu sjednicu Gradskog vijeća, no prije toga smo otišli u Ministarstvo državne imovine i doživjeli hladan tuš. U ovom trenutku se zona u Velikom Korenovu ne može graditi i ne možemo se javiti na bilo kakve natječaje jer ne ispunjava osnovni uvjet. A, to je da u krugu 20 kilometara od Velikog Korenova postojeće poslovne zone moraju biti popunjene bar 66 posto. A, taj je postotak sada na samo 30 posto – kaže gradonačelnik Dario Hrebak. Kvaka je u tome što u krugu dvadset kilometara od Velikog Korenova ulaze i zone u Čazmi, Štefanju, Oštrom Zidu u Općini Berek, Velikom Trojstvu i Severinu. A to ruši prosjek, no niti Gard Bjelovar ne stoji puno bolje.

Podbacile sve bjelovarske zone

-Moram reći da mi je i to neugodno iznenađenje jer smo prijašnjih godina slušali priču kako su nam bjelovarske zone pune, a ispada da su popunjene tek 40 posto. Stoga sam naložio kompletnu reviziju svih dokumenata i izradu registra kojeg također nema. Neke dijelove koji poduzetnicima nisu zanimljivi možemo izbrisati iz registra i te postotke svesti na realniju osnovu. Bilo je tu previše megalomanije i otavaranja gospodarskih zona na svakom koraku- kaže Hrebak kojeg sada čeka smišljanje načina kako Veliko Korenovo vratiti na kartu jer je sasvim jasno da se dolaskom brze ceste,pa makar i tog jednog traka za prvu ruku, mora ponuditi zona za investiranje i to ona koja će biti tik uz tu brzu cestu.

Povijest bolesti zone u Velikom Korenovu ispisuje se već deset godina, jer je još 2007. godine, jedan od najvećih bjelovarskih poduzetnika Dinko Klasan održao presicu u toj zoni, odnosno mjestu gdje bi trebala biti.

Klasanov poučak

– U stvarnosti ovdje raste pšenica. Iako se već rasprodaje i zove dvadeset investitora ova zona nema ni urbanističkog plana, lokacijsku ni građevinsku dozvolu, zapravo ne postoji. S obzirom na dinamiku rada tu ne može ničeg biti minimalno još tri godine. Kako se vodi računa o bjelovarskim poduzetnicima svjedoči način na koji je rasprodana slobodna zona Lepirac, koja će postati sramotni spomenik ove gradske vlasti. Bjelovar bi zbog Lepirca mogao postati parkiralište kamiona i skladište kineske robe, uz minimalnu proizvodnju – kazao je tada Klasan koji je u to vrijeme bio u velikom sukobu sa tadašnjom gradonačelnicom Bjelovara Đurđom Adlešič zbog čega je izišao iz HSLS-a, u Gradskom vijeću otišao u nezavisne vijećnike,a svoju tvornicu izgradio u Severinu . No , motivi sukoba su ostali isti jer su Velikom Korenovu ne u tri nego u deset godina nije ništa promijenilo, poslovna zona je i dalje puna parcela državnog poljoprivrednog zemljišta, i jedino postoji odluka Grada Bjelovara da se tu želi izgraditi poslovna zona.

Comments are closed.