Projekt Grada Bjelovara Odvoji po boji uključio je i natjecanje u osnovnim i područnim školama u kojemu su učenici imali zadatak izraditi film ili video uradak u kojemu su na zanimljiv i originalan način opisali proces sakupljanja, recikliranja i odvajanja otpada. Na maštovit i slikovit način djeca su uz nastavnike, učitelje i mentore osmislila temu, složila scenarij, glumila i snimila aktivnosti neophodne za razvijanje svijesti i afirmaciju djece u segmentu održivog gospodarenja otpada, ponovnu uporabu predmeta od/iz smeća i slično. Za svaki uradak, za sve 44 osnovne i područne škole osigurane su i nagrade komposter i koševi za selektiranje otpada, a za tri najbolja filma, o kojima je odlučivao stručni žiri u sastavu Denis Hladiš KMCBJ ravnatelj, Đuro Gavran redatelj i Josipa Grubić Đođo Komunalac, nagrada je dvije drvene klupe i stol za van.
Projekcije filmova i uručivanje nagrada u projektu u kojem su zapravo svi pobjednici održani su u Kulturnom i multimedijalnom centru Bjelovar.




Fimove su snimile škole:
1. osnovna škola Bjelovar
PŠ Ciglena
PŠ Klokočevac
PŠ Nove Plavnice
PŠ Tomaš
2. osnovna škola Bjelovar
PŠ Centar
PŠ Ždralovi
3. osnovna škola Bjelovar
PŠ Galovac
PŠ Gudovac
PŠ Obrovnica
PŠ Veliko Korenovo
4. osnovna škola Bjelovar
PŠ Gornje Plavnice
5. osnovna škola Bjelovar
Osnovna škola Rovišće
PŠ Kraljevac
PŠ Predavac
PŠ Prgomelje
PŠ Podgorci
PŠ Zrinski Topolovac
Osnovna škola Velika Pisanica
PŠ Babinac
PŠ Bedenik
PŠ Lasovac
Pš Ribnjačka
Osnovna škola I. viteza Trnskog
PŠ Bulinac
PŠ Dautan
Pš Međurača
Pš Sasovac
PŠ Severin
Osnovna škola M. Pereša
PŠ Donji Mosti
PŠ Jabučeta
Pš Jakopovac
PŠ Gornje Sredice
PŠ Stari Skucani
Osnovna škola Veliko Trojstvo NIJE POSLALA FILM
PŠ Ćurlovac
PŠ Malo Trojstvo
PŠ Šandrovac
Tri po mišljenju žirija tri najupečatljivija filma snimili su V. osnovna škola Bjelovar, Osnovna škola Rovišće i Osnovna škola Velika Pisanica.




