Premda mu je pravomoćnom sudskom presudom Županijskog suda u Zagrebu omogućen povratak na posao i dosuđena naknada štete u iznosu do 400–tinjak tisuća kuna, čini se kako je Alen Kiđemet, zaposlenik Bjelovarskog sajma, radno mjesto u spomenutoj tvrtki zauvijek izgubio.
Nakon što mu je u listopadu 2016. godine uručen izvanredni otkaz, Kiđmet je tužio svog poslodavca smatrajući da se radi o neopravdanom otkazu, a sredinom lipnja ove godine dobio je sudsku parnicu. Jučer (ponedjeljak) službeno je trebao biti Kiđemetov prvi radni dan. No, kada se pojavio na poslu, uručen mu je otkaz.
Ogorčeni radnik: ”Cijela stvar je smišljeno odigrana”
–Ujutro sam uredno stigao na posao te odmah otišao do kancelarije gospodina Davorina Posavca, direktora Bjelovarskog sajma. Pozdravili smo se, a potom mi je dotični kazao kako je moje radno mjesto ukinuto, a potom je pred mene stavio odluku o otkazu. Ostao sam neugodno iznenađen. Odluku sam odbio potpisati i nije mi preostalo ništa drugo nego da se vratim svojoj kući–žali se Kiđemet te dodaje kako je izuzetno razočaran jer takav rasplet događaja jednostavno nije očekivao.
–Ni u najluđim snovima nisam mogao zamisliti da ću tako nešto doživjeti. Posebice s toga što sam se radovao povratku na svoje radno mjesto nakon više od dvije i pol godine sudske bitke. Uspio sam doznati kako je moje radno mjesto ukinuto negdje sredinom prošle godine i to nakon što sam u svoju korist dobio nepravomoćnu presudu koja se ticala mog povratka na posao. To jasno ukazuje kako je cijela stvar smišljeno odigrana. Smatram da su u ovom slučaju povrijeđena moja radnička prava i pravo na rad. Ne preostaje mi ništa drugo nego da se posavjetujem s odvjetnikom oko eventualnih daljnjih pravnih koraka–kazao je Kiđemet.
Nezakonita odluka o otkazu
Podsjetimo, Davorin Posavac, aktualni direktor Bjelovarskog sajma, Kiđemetu je izvanredni otkaz uručio 28. listopada 2016. godine uručio ”zbog osobito teške povrede radne obveze”.
Kiđemet, koji je radio na radnom mjestu voditelja održavanja pri Bjelovarskom sajmu, takvu je odluko smatrao nedopuštenom i nezakonitom te je tužio svog poslodavca. Sud je u konačnici utvrdio kako su unutar Odluke o izvanrednom otkazu o radu ”teške povrede” samo pobrojane, dok su trebale biti detaljno obrazložene.
–Tijekom postupka nije utvrđeno niti to proizlazi iz dokaza izvedenih tijekom postupka da bi tužitelj počinio teške povrede obaveze iz radnog odnosa–između ostalog stoji u obrazloženju pravomoćne sudske presude.
Iako smo ga pokušali kontaktirati za komentar cijele situacije, direktor Bjelovarskog sajama Davorin Posavac nije se javljao na telefon. Što će o svemu reći osnivači Bjelovarskog sajam, a to su Bjelovarsko-bilogorska županije i Grad Bjelovar u omjeru 60:40, ostaje tek za vidjeti. (ika)

