Piše:D.Vitanović
FOTO:Ilustracija
U svih pet bjelovarskih osnovnih škola nema djeteta koje nije u prošloj školskoj godini jelo u školskoj kuhinji. Naime , zahvaljući projektu ”Djetinjstvo bez gladi”, koji je financiran iz Fonda europske pomoći za najpotrebitije (FEAD) u prošloj školskoj godini osigurani su topli obroci za 496 djece u bjelovarskim osnovnim školama. Ciljane skupine u projektu bila su djeca koja žive u siromaštvu ili su u riziku od siromaštva, a polaznici su obveznog redovnog školskog programa i definirana su kao najpotrebitija prema kriterijima koje su izradile osnovne škole.
-Tijekom prošle školske godine ukupno je nabavljeno 32 tone hrane i pripremljeno 88 tisuća obroka za potrebitu djecu u našim školama, za što je utrošeno 530 tisuća kuna. Vjerujemo da će brzo otvoriti novi natječaj za iduću školsku godinu na koji će se Grad Bjelovar također javiti – kazala je Andrea Posarić, viši stručni suradnik za poduzetništvo, provedbu programa Europske unije i međunarodnu suradnju, na današnjoj završnoj konferenciji projekta .

Riječ je o programu koji je u školama odlično prihvaćen i sva djeca koja su iz bilo kojh razloga bila u riziku da njihovi roditelji ne mogu plaćati školsku kuhinju, dobila su svoj topli obrok.
-Jako dobro smo surađival s Gradom Bjelovarom na ovom projektu koji se provodi već drugu godinu i reakcije naših učenika su odlične. Djeca su zadovljna hranom u školskoj kuhinji, a škola stalno prati stanje i po potrebi se iz školskih sredstava osigurava novac za kuhinju ukoliko se tijekom školske godine promijene okolnost u pojedinim obiteljima – istaknula je Davorka Bačeković – Mitrović, ravnateljica II. Osnovne škole.
Bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak je najavio kako će od iduće školske godine bjelovarski osnovci jesti zdravu hranu s lokalnih OPG-a putem projekta bjelovarski doručak koji u završnoj fazi , te još snažnije korištenje dostupnih fondova Europske Unije.
– Rebalansom gradskog proračuna u rujnu tri puta ćemo povećati sredstva za apliciranje na EU fondove i izradu novih projekata- kazao je gradonačelnik Hrebak.



Comments are closed.