Trebalo je dugo ali konačno smo došli u razdoblje kada se radnike vuče za rukav i nudi im posao uz pristojne plaće. Manjak radne snage s kojim se Hrvatska suočava lijepo je vidljiv i na izlozima trgovina, kafića i tvrtki u kojima se se radnici traže na sve strane.
Takvu sliku potvrđuju i službeni podaci Zavoda za zapošljavanje prema kojima je u svibnju u Bjelovarsko – bilogorskoj županiji bila 3851 nezaposlena osoba. Usporedbe radi, prije četiri godine toliko je nezaposlenih bilo samo u Bjelovaru, a na županijskoj razini ta brojka nije padala ispod deset tisuća.
Smanjivanje brojki se može pripisati administrativnim trikovima ili iseljavanju što uljepšava statistiku ali najveći dio je posljedica oporavka gospodarstva i posljedično zapošljavanja. Procjenjuje se da je potražnja za radnom snagom porasla tri puta, a na to ukazuju i podaci o ulasku i izlasku iz evidencije nezaposlenih. U svibnju je bez radnog odnosa u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji ostalo 236, a zaposlilo se 654 osoba.
Poslodavci više ne postavljaju (pre)visoke kriterije i spremni su uzeti svakog tko želi raditi, a svi koji imaju stručna znanja i vještine u evidenciji nezaposlenih provedu tek nekoliko dana.
Moglo bi se reći da su okolnosti dovele do toga da danas u Hrvatskoj ne rade samo oni koji to ne žele. (dv)

