U Bjelovaru obilježen Svjetski dan multiple skleroze pod motom ”Učinimo nevidljivo vidljivim”

Danas se obilježava Svjetski dan multiple skleroze pod motom ”Moja nevidljiva MS”, s ciljem senzibiliziranja javnosti na probleme s kojima se susreću oboljeli, a koji se ne vide.

Svjetski dan MS–a obilježen je danas i u Bjelovaru, u organizaciji Opće bolnice Bjelovar te tamošnjeg Odjela neurologije. Događanje je započelo okupljanjem na štandovima kod gradskog paviljona gdje je za sve građane organizirana zgodna nagradna igra čiji je pokrovitelj bila tvrtka Koestlin.

U prostorijama bjelovarskog Veleučilišta održano je i stručno predavanje na temu ”Moja nevidljiva MS, učinimo nevidljivo vidljivim”, a predavači su bili spec. neurolog Tihana Gržinčić, v.d. voditeljica Odjela neurologije te bacc. sestr. Jadranka Kicivoj, glavna sestra na Odjelu.

Lijek je dostupan odmah!

-Bolesnici obično stignu s motoričkim ispadom bilo da je zahvaćena neka strana tijela ili imaju smetnju u ravnoteži. Uglavnom, simptome pripisujemo načinu života, stresu i možda ih zanemarujemo, a manifestiraju se kroz stalan umor koji je drugačiji od onih osobe koje nisu oboljele. Tu su osjetni i vidni poremećaji, poremećaji kontrole sfinktera, zatim bol kao važan i dominantan simptom, kognitivna disfunkcija… Ovakvim i sličnim akcijama pokušavamo senzibilizirati javnost da obrati pažnju na ovu bolest te da čim prije otkrijemo nove bolesnike. Kriteriji HZZO–a su promijenjeni pa je danas lijek dostupan odmah i već se na temelju prvog nalaza magneta po nekim smjernicama može postaviti dijagnoza multiple skleroze–kazala je Gržinčić. (ika)