Ove godine u mirovinu odlazi Vojislav Kranželić, jedan od najpoznatijih bjelovarskih prosvjetnih radnika i dugogodišnji ravnatelj Ekonomske i birotehničke škole Bjelovar. Ako se bjelovarsko srednje školstvo s nekim moglo identificirati onda je to svakako Vojko ili Vojo, kako ga zovu prijatelji ali i učenici.
-Došlo je to vrijeme i nakon 39 godina u prosvjeti odlazim u mirovinu, no naravno da ću i dalje biti aktivan, nadam se da ću surađivati s kolegama i pomoći savjetom ako ga budu tražili – kaže Vojislav Kranželić koji je ravnatelj Ekonomske i birotehničke škole neprekidno od 1991. godine.
I jedini je ravnatelj, možda uopće u Hrvatskoj ne samo u Bjelovaru, kojeg politika nije uspjela smijeniti. Nije da nije htjela ali to su spriječili učenici. Bjelovar je bi pun grafita ”Vojo forever” i vlasti su morale ustuknuti pred pritiskom javnosti.
-Tako je ispalo jer to je bilo vrijeme dok je još politika odlučivala tko će biti ravnatelji škola i zbog toga sam jako sretan. Ne zbog toga što sam ostao ravnatelj nego zato što su na moju stranu stali učenici i roditelji. Ostao sam jedini ravnatelj bez stranačke iskaznice u džepu – prisjeća se uz smješak Kranželić.
Sve počiva na leđima profesora
Nakon toliko godina u školstvu, koje se stalno spominje kao problem bez pravog rješenja, pitali smo ga je li danas sustav bolji ili lošiji nego u neka druga vremena.
– Držim da je ipak bolje i da smo napredovali. Imamo puno bolje materijalne i druge uvjete, a profesori su bili jednako dobri nekad kao i danas jer su oni ti koji iznose taj proces skupa s ravnateljima. Sve reforme koje smo pokrenuli neće uspjeti ako se ne spustimo dolje na tlo, kod onih koji ulaze u razrede – zaključio je Vojislav Kranželić. Mi mu želimo da mandat mirno odradi do kraja i potom uživa u zasluženoj mirovini. (dv)

