VIDEO – Bjelovarčani prvi u Hrvatskoj mogu vidjeti kako se troše njihove kune

Kako što je i najavio, bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak danas je u zgradi Gradske uprave predstavio besplatnu aplikaciju putem koje građani imaju transparentan uvid u isplate iz Proračuna Grada Bjelovara.
Tako se od danas na internetskim stranicama Grada Bjelovara može pronaći aplikacija pod nazivom ”Proračun” u kojoj se, između ostalog, mogu vidjeti isplate pravnim i fizičkim osobama, kao i troškovi poput, primjerice, dnevnica svih zaposlenika Grada.

Politička i rodbinska povezanost

Kako se danas moglo čuti, dio je to projekta ”Grad Bjelovar – najtransparentniji grad u Hrvatskoj”, koji će danas biti predstavljen i u Zagrebu. Ovim projektom Bjelovar želi postići najveću moguću razinu transparentnosti i spriječiti mogućnost za stranačko kadroviranje, nepotizam i zapošljavanje u Gradskoj upravi zbog ”kupovanja” izbornih glasova. Projektom se želi spriječiti dodjeljivanje poslova, donacija i drugih vrsta isplata po kriterijima političke ili rodbinske povezanosti, kao i neprimjereno trošenje proračunskih sredstava, ali i potaknuti građane na aktivniju suradnju s Gradskom upravom.

Hrebak: Gradimo novo, moderno društvo

-Građani imaju pravo znati na što se troše njihove kune, a mi u Bjelovaru nemamo što skrivati. Ovim potezom Grad Bjelovar postaje najtransparentniji grad u zemlji i predvodnik prave borbe protiv korupcije na lokalnoj razini. Nisu svi gradonačelnici šerifi i na ovaj način šaljemo snažnu poruku upravo da nisu svi isti. Isto tako, ovakvim i sličnim potezima možemo vratiti povjerenje građana u politiku i institucije koje smo izgubili u posljednjih 30 godina. Ne može više sa starim potrošenim birokratskim aparatom iz prošlog stoljeća graditi novo, moderno društvo 21. stoljeća – kazao je gradonačelnik Hrebak.

Priča je koštala 149 tisuća kuna

Podsjetimo, Grad Bjelovar još je u veljači ove godine puem aplikacije otvorio svoj proračun javnosti i tako građanima omogućio da na jednostavan način, u svakom trenutku imaju uvid u proračunske stavke, kao i razvojne učinke proračuna. No, u suradnji s Institutom sinergije znanosti i društva, koji je izradio aplikaciju, sada je otišao korak dalje i građanima pružio uvid u isplate iz gradskog proračuna.
Naime, pravo na pristup informacijama koje posjeduju tijela javne vlasti, građanima je zajamčeno Ustavom RH. Stoga javna vlast, uz moralnu, ima i zakonsku dužnost pružati informacije o trošenju javnog novca.
Inače, razvijanje i izrada aplikacije Grad Bjelovar je koštala 149 tisuća kuna, a aplikaciju možete pronaći ovdje. (ika)