VIŠE NE MORATE U ZAGREB Molekularna dijagnostika stiže u Zavod za javno zdravstvo

Piše:D.Vitanović

Kad god zatreba neka složenija pretraga Bjelovarčanima uglavnom ne ostaje ništa drugo nego put pod noge i pravac Zagreb, no i tome se polako staje na kraj. U zdravstvenom smislu više nećemo biti građani drugog reda nakon što se dovrši preuređenje Odjela mikrobiologije u Zavodu za javno zdravstvo Bjelovarsko -bilogorske županije.

-Kad se dovrši preuređenje mi ćemo moći građanima ponuditi nove usluge u mikrobiološkoj dijagnostici. Planiramo molekularnu dijagnostiku, a to je pretraga za koju su do sada građani morali ići u Zagreb. No, tu je dolazilo do problema jer sve zdravstvene ustanove imaju svoje limite i te su pretrage bile napravljene ukoliko je to Zagreb mogao osigurati. Ovako ćemo te probleme eliminirati- kazala je mikrobiologinja Sanja Krešić.

Adaptacija mikrobiologije se morala izvesti već i zbog zakonskih uvjeta koje Zavod mora ispunjavati ukoliko želi i dalje raditi svoj posao.

-Ovim ćemo ispuniti pravilnik o minimalnim uvjetima vezan za veličinu prostora i uvjete rada. To je važno i zbog dobivanja akreditacija koje će omogućiti daljnji razvoj naše dijagnostičke djelatnosti – istaknula je Nina Renić, v.d. ravnateljice Zavoda.

Potrebni novac je osiguran, dok bi sami radovi trebali potrajati tri mjeseca. Za to vrijeme laboratorij za mikrobiologiju će i dalje normalno raditi, samo se privremeno nalazi na drugom mjestu unutar zagrade Zavoda za javno zdravstvo.

– Ukupna vrijednost ovih radova je 600 tisuća kuna, od čega je Bjelovarsko -bilogorska županija osigurala 200 tisuća kuna dok će ostatak ići iz proračuna Zavoda- kazao je župan Damir Bajs koji je danas obišao Zavod uoči sutrašnjeg početka radova.

Comments are closed.