Tko god se zadnjih mjeseci vozio bilogorskim padinama s ceste je mogao vidjeti da su cijeli dijelovi šuma nestali i da sječa ne prestaje. Dovoljno da zazvoni na uzbunu i postavi se pitanje što rade Hrvatske šume i kome ide to drvo. I stoga su se na aktualnom satu Županijske skupštine Bjelovarsko-bilogorske županije na kratko ujedinili vladajući, Tihomir Jaić (SDP), i oporba Ivan Beljan(HSS), i postavili isto stvarno i životno pitanje.

Koliko se šuma ruši, kakav je omjer raspodjele sirovine na lokalne drvorperađivače i one izvana, te najvažnije koliko se rušilo 2008. godine, a koliko prošle 2018. godine.
-Naravno da odgovor na ta pitanja mogu dati Hrvatske šume i mi smo s njima već održali nekoliko sastanaka na kojima nam je rečeno da se sve radi po planu i u skladu s strukom. No, mi ćemo od Uprave šuma Bjelovar koja je najveća i pokriva četiri županije, tražiti podatak koliko je srušeno drva 2008., a koliko prošle godine te na koncu koliko se sadi novih stabala. Nismo stručnjaci i ne možemo prejudicirati da se radi o prekomjernom rušenju ali Županija može tražiti odgovore na ta pitanja- kazao je župan Damir Bajs.

Drvo je veliki biznis ali još uvijek samo osam posto sirovine završi u domaćem namještaju, a ostalo su poluproizvodi ili trupci za kojima vlada velika potražnja.(dv)

