Piše: Ivan Karačony
U prostorijama bjelovarskog Veleučilišta upravo je potpisan Sporazum o strateškoj partnerstvu između predstavnika Veleučilišta i predstavnika Erste banke, a suradnja je realizirana kroz donaciju banke u visini od 100 tisuća kuna, što je novac koji će se iskoristiti za opremanje nove računalne dvorane na Veleučilištu.
Radio se, zapravo, o strateškom interesu obiju strana. Počev od osnivanja preddiplomskog studija Računarstva koje je zaživjelo od ove studijske godine, a kojim je tada još Visoka tehnička škola, otvaranjem tog trećeg studija, formalno ispunila uvjete da Bjelovar postane veleučilišni grad. S druge strane tu je interes Erste banke koja bi kroz mlade i obrazovane kadrove na studiju računarstva mogla pronaći potencijalne zaposlenike.
Opremit će računalnu dvoranu
-Od otvaranja trećeg studija Računarstva upisali smo 43–je studenata, a za poboljšanje uvjeta njihovog studiranja naš strateški partner Erste banka danas nam donira 100 tisuća kuna–kazala je Zrinka Puharić, dekanica bjelovarskog Veleučilišta te dodala kako će se novac iskoristiti za opremanje računalne dvorane.
-Nova dvorana imati će 31 mjesto sa računalom i licenciranim softverom. Ukupan iznos uređenja dvorane koštat će 302 tisuće kuna. U financiranju sudjeluje Grad Bjelovar, Erste banka i Veleučilište s vlastitim sredstvima. Ovo je sinergija visokoobrazovne ustanove s potencijalnim poslodavcem i, naravno, osnivačem Gradom Bjelovarom–kazala je Puharić.
”Cilj nam je zadržati kvalitetne mlade stručnjake”
-Svjedoci smo svakodnevnih upita od strane Hrvatske udruge poslodavaca da zašto tržište rada nije usklađeno s obrazovnim institucijama, odnosno zašto se kvalitetna radna snaga ne može pronaći na tržištu rada. Nedostaje nam radna snaga, nedostaje nam mladih stručnjaka i ono što je posebno bitno za nas u Bjelovaru, da imamo dva takva studija. Danas imamo specifične studije koji su nasušno potrebni na tržištu rada. Dokaz tome je činjenica da 80 posto studenata koji završe ovaj smjer Mehatronika gotovo odmah nađe zaposlenje. Vjerujem da će velik dio studenata koji završe Računarstvo raditi upravo u Erste banci. Cilj nam je zadržati kvalitetne mlade stručnjake upravo u našem gradu, a ovo je pokazatelj kako javno i privatno može jako dobro funkcionirati–kazao je Dario Hrebak, bjelovarski gradonačelnik.

Društveno odgovorna politika
Posebno zadovoljan ovom pozitivnom pričom je i Zdenko Matak, član Uprave Erste banke.
-Posebno bih čestitao domaćinu, dekanici, prodekanici i svim zaposlenicima Veleučilišta što su vrijedno radili tijekom proteklog perioda, imali su jasnu viziju što žele postići i na kraju su projekt uspješno postavili na noge. U svemu tome im i dalje želim puno uspjeha. Nama kao banci čast je i zadovoljstvo što ćemo dijelom sudjelovati kroz financijska sredstva, ali djelomično i kroz angažman našeg znanja u tom cijelom projektu. No, nije ovo jedino sudjelovanje Erste banke na području Grada Bjelovara jer smo od ranije poznati po tome da promičemo i civilno društvo, jednu društveno odgovornu politiku te društveno odgovorno poslovanje–kazao je Matak.
Bolnici i školama stiglo 125 tisuća kuna
Osim donacije Veleučilištu, Erste banka danas je na području Grada Bjelovara donirala ukupno 225 tisuća kuna. Dodatnih 100 tisuća kuna donirano je bjelovarskoj Općoj bolnici za kupovinu defibrilatora, tri digitalna tlakomjera za potrebe Službe internističkih djelatnosti, dizelski agregat čija je vrijednost 70 tisuća kuna koji će služiti kao pomoćni izvor u slučaju nestanka električne energije. Ujedno, po pet tisuća kuna otišlo je na adrese pet bjelovarskih osnovnih škola.


Comments are closed.