Hrebak o novim zapošljavanjima: Ključni ljudi nam odlaze u mirovinu, moramo raspisati nove natječaje

Želimo biti transparentni i javnost uredno obavještavati o svemu što se događa – riječi su kojima je bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak započeo današnju konferenciju za medije u Gradskoj upravi.
Glavna tema bila je raspisivanje javnog natječaja koji je jučer osvanuo na stranicama Zavoda za zapošljavanje Područnog ureda Bjelovar, ali na internetskim stranicama Grada Bjelovara o čemu smo pisali ovdje. Podsjetimo, natječaj se tiče potrage za osobom koja bi trebala doći na radnom mjesto višeg stručnog suradnika za provedbu programa Europske unije i međunarodnu suradnju pri Upravnom odjelu za gospodarstvo.
Je li gradonačelnik Hrebak raspisivanjem natječaja prekršio obećanje koje je dao na početku svog mandata, a radi se o zabrani zapošljavanja u Gradskoj upravi.

Šest ljudi najavilo odlazak u mirovinu

-Izašao je natječaj za zapošljavanje u Gradskoj upravi, a bit će takvih još dva ili tri. Natječaj je na neodređeno vrijeme, a ostali će biti raspisani na određeno zbog povećanog obima posla. Sjećate se mog obećanja da ćemo do kraja mandata provesti bez zapošljavanja. Međutim, moram napomenuti otkako smo preuzeli Grad u Gradskoj upravi radi 13 osoba manje, a racionalizirali smo i neke od naših ustanova. Činjenica je da nam je šest ljudi najavilo kako do kraja godine odlaze u mirovinu. To su dosta bitni i ključni ljudi te iz tog razloga moramo raspisati nove natječaje – pojasnio je Hrebak te dodao kako je u ovom trenutku u Gradskoj upravi radi 75 osoba.

Natječaji za pročelnike

Dotaknuo se i raspisivanja natječaja za pročelnike. Praksa nekih gradova, odnosno čelnika jest da pri kraju svog mandata imenuju nove pročelnike te takvo stanje zatekne novu gradsku vlast kojoj ti ljudi često ne bi bili prvi izbor. No, takav film, tvrdi Hrebak, u bjelovarskoj Gradskoj upravi nećemo gledati.
-Većina političara bi na mom mjestu pred kraj mandata raspisala natječaj za pročelnike. Primjerice, pročelnica za gospodarstvo Sonja Novak odlazi u mirovinu, a znamo da je pročelnik Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i uređenje prostora Ivica Markovinović na dugotrajnom bolovanju. Ja bih sada trebao imenovati nove pročelnike? Smatram izuzetno nekorektnim da stari gradonačelnik raspisuje natječaj za pročelnike pred kraj mandata. Takve natječaje bi trebala i treba raspisati nova gradska vlast–smatra Hrebak.

”Ovo je bila teška godina”

Na presici se moglo čuti i kako je Gradu Bjelovaru od 2017. godine do danas odobreno sufinanciranje u iznosu od 140 milijuna kuna, a plaće su smanjenje za četvrt milijuna kuna. Konkretno, s iznosa od 1.150.000,00 na iznos od 900-tinjak tisuća kuna.
Što se tiče izvršenja proračuna, Hrebak je napomenuo da će ono ove godine biti 132 milijuna kuna, dok je lani iznosilo 185 milijuna kuna što je naviše u povijesti Grada Bjelovara.
-Ovo je bila teška godine, no najgore mjesece smo prebrodili. Vjerujem da ovu godinu možemo završiti u blagom plusu ili blagom minusu. U svakom slučaju sam zadovoljan kako smo uspjeli odraditi godinu što se tiče financijskog dijela – kazao je Hrebak.

Hrebak: Dali smo prednost projektima koju se financiraju iz EU fondova 

Osvrnuo se i na određene projekte koji su stopirani, a to se ponajviše tiče komunalne infrastrukture.
-Neke projekti smo stavili na čekanje jer smo dali prednost onim projektima koji se financiraju iz Europskih fondova, a putem kojih s jednom našom kunom uzmemo četiri ili pet kuna. Oni projekti u koje smo trebali uložiti 100 posto svog novca su jednostavno na čekanju. Razumijem da neki stanovnici zbog toga negoduju. Međutim, i takvi projekti će doći na red – rekao je bjelovarski gradonačelnik. (ika)